Dětská ušní infekce? Zjistěte, jaké jsou příznaky, prevence a léčba této běžné dětské nemoci…Více v našem článku.
Jak časté jsou infekce uší?
Vedle běžného nachlazení jsou infekce uší nejčastějším onemocněním u dětí. Bolestným faktem je, že více než 80 procentům dětí bývá diagnostikována infekce uší v době, kdy oslaví své třetí narozeniny. Ve 3 letech měly 4 z 5 dětí alespoň jednou ušní infekci, která se ve většině případů zvládla pomocí antibiotik. Ušní infekce se ale nejčastěji vyskytují u dětí ve věku 6 měsíců až 1 roku. Později se objevují stále méně častěji a ustávají, když dítě dosáhne přibližně 5 let. Některé děti postihují ušní infekce častěji, a i když jsou léčeny, vedou v řadě případů ke komplikacím – jako je například nedoslýchavost.
Příznaky ušní infekce
Je důležité, abyste uměli rozpoznat příznaky ušní infekce, a zajistili dítěti rychlé lékařské ošetření. Lékař rozhodne, zda máte dítě přivést a jaký druh léčby bude potřebovat. Ihned zavolejte lékaře, když zjistíte následující příznaky:
- Bolest– malé dítě se obvykle tahá za ucho nebo je nervózní a rozmrzelé, zejména během jídla nebo v noci.
- Horečka – teplota v rozmezí 38 až 40 °C.
- Výtok z ucha – žlutý nebo bílý výtok z ucha, může být páchnoucí, nebo se v něm objevit krev.
- Potíže se sluchem – tekutina hromadící se ve středním uchu narušuje přenos zvuku do mozku. Jestliže v uchu zůstane, může nedoslýchavost přetrvávat i po odeznění infekce.
- Závratě nebo zvonění v uších – starší děti mohou pociťovat závratě nebo zvonění v uších.
- Známky prozrazující bolest v uchu – malé dítě vám obvykle není schopné říci, že ho bolí ucho, prozradí vám to některé známky – dítě se dotýká bolavého ucha, je nervóznější a podrážděnější než obvykle.
Léčba ušní infekce
Jestliže lékař zjistí ušní infekci, obvykle doporučí některý z následujících léčebných postupů:
- Antibiotikaničící bakterie, které jsou zpravidla příčinou ušních infekcí. Předepíše-li vám lékař antibiotika, dodržujte přesně jeho instrukce a dbejte, aby dítě vybralo celou dávku. Jinak některé bakterie přežijí a vyvolají další infekcí. Nepoužívejte volně prodejné léky na zánět horních cest dýchacích (dekongestanty nebo antihistaminika), na ušní infekce nepůsobí.
- Léky na zmírnění bolesti, například paracetamol nebo ibuprofen, zmírní bolest a nepříjemné pocity. Nikdy nedávejte dítěti aspirin, neboť může vyvolat život ohrožující Reyeův syndrom.
- Bolest zmírní rovněž teplé, vlhké obklady přikládané na postižené ucho. Dětem do 12 let nedávejte obklady, když spí, mohly by se dusit.
Zánět v postiženém uchu lze zmírnit přikládáním studených obkladů na ucho. Namočíme do ledové vody čistou látku, vyždímáme ji a přiložte za ucho. Mokrý obklad překryjeme suchou vrstvou, třeba ručníkem. Chlad zmírňuje bolest i zánět. Použít můžeme i zmrazenou zeleninu zabalenou do suché čisté utěrky. Obklad ale nenechávejte na místě déle než 10 minut.
Prevence
Vzhledem k četnosti tohoto onemocnění, jeho bolestivosti a také s ohledem na možné zdravotní komplikace a antibiotickou zátěž spojenou s léčbou je důležité myslet na prevenci.
- Rodiče by měli dbát na to, aby děti nosily v chladném období čepici a šálu.
- V místnostech, kde se děti pohybují, by pak nemělo být přetopeno a vzduch v dětských pokojích je dobré zvlhčovat.
- Ochranu před záněty středního ucha poskytuje dětem také očkování proti pneumokokům.