Cestovat s našimi nejmenšími není jednoduché a je vždy třeba uvědomit si, zda samotná cesta i zvolená destinace nepředstavuje pro dítě zbytečnou zátěž či dokonce rizika. Přesto se někteří rodiče vydávají s malými dětmi do exotických zemí, kde na ně mohou číhat různá infekční a parazitární onemocnění.
Můžeme letadlem?
Rodiče se často dotazují, zda mohou s malými dětmi cestovat letadlem. Věk sice není žádnou kontraindikací, nicméně obecně se doporučuje, aby dítě nelétalo v prvních třech měsících života. Jde o to, aby miminko mělo za sebou alespoň základní očkování proti přenosným chorobám, tedy aby bylo alespoň nějakým způsobem ochráněno proti zcela běžným, ale potenciálně nebezpečným chorobám, proti kterým se očkuje na celém světě.
Myslíte na komfort Vašeho dítěte v letadle? Pak byste měli vědět, že všeobecně doporučené žvýkání bonbonů při vzlétávání a přistávání letadla kvůli nepříjemnému zaléhání uší u kojenců aplikovat nelze. V souvislosti s cestováním letadlem do vzdálenějších zemí se nabízí také otázka aklimatizace, především změny časového faktoru, dále jde o stravu, nutnost pití (kojení).
Rizika spojená s cestováním do exotických destinací
Kromě běžných starostí souvisejících s cestováním s malými dětmi přicházejí v případě exotických destinací na řadu ještě rizika spojená s možnými závažnými zdravotními obtížemi. „Děti a těhotné ženy mají například daleko větší riziko onemocnění malárií než ostatní lidé. Je to způsobené nedostatečným stavem imunity. Dítě ještě nemá vytvořený imunitní systém jako dospělý, právě proto je malárie největším zabijákem dětí v rozvojovém světě. Jde o kojence, batolata a nejmenší děti,“ říká MUDr. Jaromír Vomáčka, specialista na cestovní medicínu.
Konkrétně nelze nejmenší děti očkovat například proti břišnímu tyfu (lze až u dětí od dvou let věku) či proti žluté zimnici (až od devíti měsíců věku), takže o cestě do exotických zemí s kojencem by rodiče raději vůbec neměli uvažovat. Pro děti, které váží méně než 40 kg, na českém trhu neexistuje malarická profylaxe. „Malárie je v tropech celosvětovou záležitostí. Existuje seznam zemí, kde se malárie vyskytuje, a tam je třeba mít malarickou profylaxi. Proto je třeba takovou cestu konzultovat, nechat si od odborníků poradit a podstoupit nutná očkování,“ upozorňuje MUDr. Vomáčka. Je přitom vždy dobré zjistit si rizika pro konkrétní destinaci – například v rámci jihovýchodní Asie mohou mít zahraniční návštěvníci problémy s malárií v Malajsii, zatímco v jižní Asii malarickou profylaxi nepotřebují.
Pozor na „cestovatelský průjem“
Termínem „cestovatelský průjem“ označují odborníci všechny průjmy, které jsou nepříjemným následkem návštěvy v exotických zemích. Cestovatelský průjem má univerzální klinický obraz a vyskytuje se v celém rozvojovém světě. Asi polovinu případů má na svědomí bakterie Escherichia coli – typický je průjem s příměsí krve a hlenu, zvracení, bolest hlavy a břicha, křeče v břiše aj. Ochrana proti cestovatelskému průjmu a zároveň prevence je dle slov lékaře relativně snadná – částečně se mu předchází vakcinací pomocí očkovací látky proti choleře. Preventivně se doporučují také probiotika, která je vhodné začít brát už před odjezdem. Pokud se navzdory všem opatřením cestovatelský průjem dostaví, je v první řadě nutná rehydratace (zavodnění), aby se v organismu doplnily tekutiny ztracené průjmem a zvracením. Často je třeba nasadit antibiotika – nemalá část cestovatelů, kteří vyrážejí do exotických zemí, si je nechává před odjezdem předepsat. Lékař je samozřejmě vždy poučí, v jakých případech a jakým způsobem je užívat.