Novopečené maminky často zaskočí, že kojení není něco samozřejmého a přirozeného, ale někdy je to docela věda. A obzvlášť je zaskočí, pokud se objeví problémy nebo nepříjemné obtíže, jako je bolest nebo dokonce zánět prsu. Co v takových případech dělat?
Kojení mě bolí
Kojení by bolet nemělo, maximálně může být na začátku, když si prsa zvykají, mírně nepříjemné. Pokud cítíte opravdovou bolest, děláte možná chybu, nejspíš v technice přiložení. Možná má miminko málo otevřená ústa a bolestivě vám drtí konec bradavky. Nejenže je to nepříjemné, ale ani se tak pořádně nenapije. Nechte si zkontrolovat a upravit techniku, pomoci může i změna polohy. Pokud už se vám udělaly ragády – prasklinky – snažte se je co nejdřív vyléčit. Natírejte bradavky Bepanthenem nebo jinou vhodnou mastičkou, dávejte na ranky mateřské mléko a nechte větrat na vzduchu. Mezi kojeními můžete použít i např. Framykoin, ten pak ale musíte pečlivě omýt. I ragády bývají důsledkem špatné techniky, i když k nim některé maminky mohou mít větší sklon než jiné. Kontaktujte laktační poradkyni a nechte si techniku upravit. Jediná situace, kdy kojení opravdu bolí jako čert, je při zánětu prsu.
Zánět prsu
Stává se to poměrně často. Důsledkem ještě nevyrovnané nabídky a poptávky se mlékovody ucpou. V prsu se vytvoří nejdřív zatvrdlinka, která je červená, horká a bolí. Nebo je prso jen bolestivé jako při pohmožděnině. Stav může gradovat i do horeček a celkových příznaků zánětu. Někomu pomáhá masírování pod sprchou, můžete mléko také odstříkat. Kojte i z bolavého prsu, musíte to vydržet. Mezi kojeními místo chlaďte, ideální je obklad ze studeného tvarohu. Odpočívejte, můžete užít i Paralen. Do dne nebo dvou by mělo být po problému.
Pokud ale dostanete horečky a stav prsa se nelepší, budete zřejmě potřebovat antibiotika. Nebojte se toho, existují taková, která můžete užívat i při kojení. Předepíše vám je váš gynekolog nebo praktický lékař, ošetřit během šestinedělí by vás měli i na ambulanci porodnice, kde jste rodila, takže pokud je situace k nevydržení, déle se netrapte a vyhledejte pomoc.
Bojím se, co bude doma
Pokud se bojíte toho, že vám kojení doma tak dobře nepůjde, přemýšlejte nad tím, co by vás uklidnilo. Byla by to návštěva laktační poradkyně, která by se podívala a ujistila vás, že miminko krásně saje? Bylo by to zhlédnutí instruktážního videa? Na internetu jich najdete několik a naučíte se z nich podle pohybů bradičky miminka a pauz v těchto pohybech poznávat, že miminko dostává dostatek mléka. Bylo by to vypůjčení kojenecké váhy domů, abyste se mohla čas od času – rozhodně nedoporučuji dělat to pravidelně nebo často – přesvědčit, že vám dítě přibralo nebo že vypilo dostatek mléka? Pokud si chcete dítě občas zvážit nad rámec vážení v poradně, čiňte tak odděleně od záznamů lékařky – každá váha váží trochu jinak, důležitý je pokrok na jedné konkrétní váze. Mějte váhu pořád na stejném místě na tvrdé zemi (váha na koberci ubírá gramy!) a važte miminko jednou týdně – opravdu ne častěji, miminka přibírají nerovnoměrně a jen byste se stresovala – přibližně ve stejnou denní dobu, ale především se stejným odstupem od kojení, a to co nejdelším. Např. vždy ráno okolo sedmé hodiny, ale ne dřív než 1,5 až 2 hodiny od předchozího kojení. Jedině tak budou údaje směrodatné.
Nevím, co mám jíst
Rada zkušené maminky: Jezte, jak jste zvyklá, a teprve pokud byste měla pocit, že vašemu miminku něco vadí, pátrejte a zkoušejte potraviny vysazovat. Jen s pár potravinami postupujte raději velmi opatrně, a to jsou luštěniny, čerstvé kynuté pečivo, citrusy, jahody a ořechy. Je mnoho miminek, kterým vadí nadbytek mléčných výrobků ve stravě matky – některým dokonce všechny, mnoho miminek, které nadýmá česnek, cibule, brokolice nebo čerstvé pečivo, mnoho miminek, které se osypou, jen co si maminka dovolí přidat do jídla špetku kari. Pak je ale také spousta dětí, kterým to nedělá vůbec nic a jejich koliky zůstávají stejné, ať jí máma cibuli, nebo ne. Proto nedržte preventivně diety. Třeba budete mít štěstí a budete moci jíst zcela normálně. I v případě, že budete muset nějaká omezení zařadit, dbejte na to, abyste se najedla pořádně, dosyta, teplého a výživného jídla, a stále dbejte na zvýšený přísun tekutin.
Růstový spurt – když mléko najednou nestačí
Problémem, který mnohé maminky překvapí, je růstový spurt – miminko skokově vyrostlo a tak se také skokově dožaduje více mléka. Bude ale trvat den nebo dva, než také vaše prsa zareagují a začnou více mléka produkovat. Kojte tedy často, nezmatkujte a vydržte, brzy by mělo být vše v pořádku. Nepodávejte dokrm umělým mlékem bez pečlivé indikace lékaře, který by měl znát všechna fakta – prospívání vašeho miminka v růstových grafech, počet počůraných plenek, spokojenost dítěte atd. Jsou samozřejmě situace, kdy to bez umělého mléka nejde, a není třeba se tím v tom případě trápit, ale obecně je jich méně než se zdá a mnohá miminka končí na umělém mléko úplně zbytečně.