Dnešní doba technologií nabývá stále větších obrátek, snad ani nechceme vědět, kde budeme za dvacet let. Proč? Možná, že děti našich dětí nepoznají, co je to pískoviště s bábovičkami, ale pouze virtuální svět. Je pro vás důležité učit děti přecházet přes silnici? Pak věnujte svou pozornost i sociálním sítím.
Facebook, Instagram, ale i stále přibývající aplikace na seznámení ovlivňují všechny bez výjimky. Kolik chceme, aby toho o nás věděli cizí lidé? Stále máme možnost, jestli naše životy budeme sdílet s celým světem nebo jen s nejbližšími. Někteří se snaží překonat jeden druhého v tom, kolik budou mít „přátel“. Uvědomme si ale, kdo jsou vaši skuteční přátelé.
Zakazovat dětem používání sociálních sítí je stejné, jako je nutit chodit na hodiny klavíru nebo za ně rozhodovat o tom, jaká škola je pro ně nejlepší. Internet a sociální sítě k našim životům prostě patří. Podstatné je, abyste vy sami sledovali „jak to chodí“ a následně ukázali dětem správnou cestu. Jaké učinit kroky, aby vám sociální sítě dávaly jen to potřebné a nijak vás neohrozily?
Osobní údaje
Jméno, věk a místo pobytu je jistě dostačující. Hrozbou už může být uvádění celého data narození nebo adresy. Je nutné vědět, že k založení nejpopulárnější sítě Facebook je věková hranice nejméně 13 let. Podle průzkumu si ho zakládají děti ve věku 10–11 let, tím pádem porušují podmínky, věkově se vydávají za starší a svádí je to i k používání dalších nepravdivých informací.
Přátelé
Bavte se svými dětmi o jejich přátelích. Cizí člověk pošle náhodně žádost o přátelství vaší dceři. Napíše, že byl v pátek na diskotéce, kde se viděli, a že chodí do stejné školy. To a mnohem více zjistí právě z jejího profilu, kde po páteční diskotéce publikovala fotografie, označila své spolužačky a sdílela přesnou polohu. Je to velmi jednoduché. A pokud od neznámého přijme pozvání na kávu, může se dostat velmi rychle do maléru.
Sdílení
Mladí lidé touží sdílet své zážitky s ostatními už jen z důvodu chlouby, což vyvolává velmi často závist. Tomu nezabráníme, ale pokud nemáme stovky přátel a sdílíme pouze s blízkými osobami, je to v pořádku. Při publikování fotografie si můžeme nastavit viditelnost. Nejhorší variantou je položka přátelé přátel. Dáme vám příklad: pokud se vaše dcera vyfotila v nových plavkách a jejím deseti přátelům se fotografie líbí, tak ji najednou mohou vidět až stovky dalších uživatelů. Mezi nimi i cizí a dospělí muži. Rovněž je dobré dětem vysvětlit, jaké fotky je možné sdílet s veřejností a jaké je lepší si nechat v soukromém albu.
Hesla
Je pravděpodobné, že vaše desetileté dítě, ač by nemělo mít profil, má heslo typu Maruška10, protože se jmenuje Maruška a její deset let. Tomášek má pro změnu heslo svého neoblíbenějšího filmového hrdiny Superman, a protože veřejně sdílí svého hrdinu na profilu, stává se snadnou kořistí. Promluvte si s dětmi o tom, jak by mělo heslo vypadat, ideálně by mělo obsahovat kombinaci písmen čísel. S mladšími dětmi ho zkuste vymyslet tak, aby si ho zapamatovaly, a přitom pořád bylo bezpečné. Náctiletí vám svá hesla určitě neřeknou, ale i oni by měli mít povědomí, co je na sociálních sítích bezpečné a co už ne.
Určitě je vhodné být rodičem, který sám sociální síť používá a tak nějak nenápadně své dítko v online světě sledovat. Mluvte s dětmi o tom, co je internet a sociální sítě, a co nám přináší dobrého i zlého a o tom, že virtuální realita má jen zřídka kdy mnoho společného s tou skutečnou realitou. A do budoucna? Doufejme, že se nebudeme stýkat jen na chatu, a že nám trocha přímého kontaktu zůstane.