Zdraví dítěte je pro každého rodiče mimořádně důležité. Kvalita života dítěte je přímo spojena s imunitou, dobrým zdravotním stavem a fyzickými schopnostmi. Posílit obranyschopnost těla můžeme již od dětství. Jak na to, se dozvíte v dnešním článku…
První kontakt s antigeny nastává během porodu
Imunita se rozvíjí během porodu. To je důvod, proč porodníci dávají přednost přirozenému porodu, kdykoli je to možné. Dítě prochází rodným kanálem a během tohoto procesu přichází do styku s antigeny. Během několika prvních měsíců má dítě protilátky, které pocházejí od matky. Dalším aspektem v rané fázi života je kojení. Děti, které se narodily prostřednictvím sekce, jsou náchylnější k alergiím, protože jejich trávicí trakt je kolonizován laktobacily se zpožděním.
Virová onemocnění
Velkým milníkem ve vývoji imunitního systému dítěte je nástup do mateřské školy. Během této doby jsou děti konfrontovány s novými nemocemi, se kterými se doma doposud nesetkaly. Často je pravděpodobnější, že „uloví“ onemocnění, ale nemusí to být pravidlem. Tělo vytváří protilátky proti onemocněním virové povahy, jako jsou například neštovice, a zabraňuje tomu, aby se objevily později v životě. Proto je důležité, aby děti měly neštovice, když jsou malé. Na druhou stranu, chřipka je sezónním problémem a tělo není schopno vytvářet protilátky. Prvorozené děti nebo jedináčci jsou často náchylnější k nemocem, protože vyrůstají v uzavřeném rodinném kruhu.
Často nemocné dítě potřebuje odbornou pomoc
Pokud je dítě nemocné každý měsíc a onemocnění trvá týden nebo déle, může jít o imunitní poruchu. V takových případech doporučí pediatr s největší pravděpodobností imunologické vyšetření. V případech, kdy jsou děti nemocné tímto způsobem šestkrát nebo osmkrát ročně a je vyžadováno, aby se drželi od ostatních, může být možná imunizace. Za běžných okolností není nutné takové léky užívat, ale u dětí, jejichž zdraví se zhoršuje, mohou představovat vhodné řešení.
Nepodceňujte dostatečné množství spánku
Psychická nepohoda, stres ze školy nebo neznámého prostředí a strach mají dopad na imunitní systém. Děti v první třídě mohou z uvedených důvodů častěji trpět onemocněním. Děti musí mít dostatek spánku, přičemž délka spánku se mění podle věku. Malé děti, které navštěvují školu, by měly každý den spát až 11 hodin, zatímco dospívající kolem 9 hodin. Rodiče by měly dohlédnout na to, aby jejich děti chodily spát včas a neponocovaly.
Imunita v domácím prostředí
Zdravá výživa bohatá na vitamíny posiluje přirozené obranné mechanismy organismu. Můžete si vyrobit vlastní sirup z plodů rakytníku. Rakytník obsahuje vitamíny A, C, D, F, K a vitaminy B, které přispívají k odolnosti vůči infekcím. Rakytník děti milují a mohou ho denně pít místo běžných ovocných sirupů. Kysané zelí obsahuje vitamín C, který zvyšuje imunitu, stejně jako vitamín B12, který podporuje zvýšenou aktivitu mozku a nervů. Tento vitamín není obsažen v žádném jiném rostlinném zdroji. Zeleninová polévka nebo segedínský guláš dětem naplní bříška a budou spokojeny. Pečené brambory se zelím nebo bramborovým knedlíkem se zelím udělají totéž. Česnek je přirozené antibiotikum, které pomáhá zlepšit imunitní systém, stabilizuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Syrový česnek obvykle děti nemají rády, ale v jídle ho většinou bez problémů snášejí. Listy aloe vera mají vliv na boj s bakteriemi, kvasinkami a viry. Šťáva z listů pomáhá zlepšit trávení a reguluje také střevní mikroflóru.
Vitamíny a doplňky stravy pro podporu imunitního systému
Pro správnou funkci imunitního systému musí mít tělo dostatečné množství vitaminu A, C, zinku a selenu. Mezi hlavní faktory patří zdravý životní styl a pestrá strava. Vitamíny zakoupené v lékárně slouží k podpoře imunitního systému. Nicméně bez zdravého životního stylu a konzumace ovoce a zeleniny samotné vitamíny nejsou schopny výrazně posílit imunitní systém.