Trápí vaše nejmenší nadměrné nadýmání a plynatost? Záchvaty křiku, bolestivý pláč a probdělé noci… Ano, pravděpodobně půjde o kojeneckou koliku!
Kojenecké koliky představují pro rodiče dramatickou a stresující situaci. Koliky jsou jeden z nejčastějších důvodů, proč rodiče vyhledávají praktického pediatra v průběhu prvních měsíců života jejich potomka. Podle odborníků však neexistuje jasná a jednoznačná definice kojenecké koliky.
Kolika se obecně popisuje jako syndrom poruchy chování kojence charakterizovaný nadměrným, záchvatovitým a neutišitelným křikem a neklidem bez identifikovatelné příčiny.
A zase ten křik…
Záchvaty neutišitelného křiku a neklidu se mohou objevit kdykoliv v průběhu dne. Většinou se však dostavují ve večerních hodinách v prvním půlroce života a mají náhlý začátek i konec. Příčina tohoto rytmu není dosud objasněna. Podle doc. MUDr. Josefa Sýkory nemá intenzita křiku a neklidu vztah k pohlaví kojence ani k socioekonomickému zázemí rodičů, jejich vzdělání nebo jejich věku. V průběhu koliky je jinak zdravý kojenec obtížně zklidnitelný. Vaše miminko se nápadně napíná, ohýbá a přitahuje nožičky k bříšku, zrudne v obličeji, odcházejí plyny a někdy jsou přítomny problémy s vyprázdněním stolice.
U tříměsíční koliky mluví odborníci o syndromu excesivního pláče, pro který platí tzv. pravidlo tří: jinak zcela zdravý kojenec pláče více než tři hodiny denně, častěji než tři dny v týdnu po dobu delší než tři týdny.
„Fenomén“ jménem kojenecká kolika
Kojenecké koliky jsou fenoménem, jehož vznik dosud není vysvětlen. Objevují se stejně jak u dětí kojených, tak i u dětí s náhradní umělou výživou. Alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM) je vzácnou příčinou kojenecké koliky. Předpokládá se, že jednou z možných příčin kojenecké koliky je aerofagie. Ta je nejčastěji způsobena nesprávnými stravovacími návyky nebo křikem dítěte. Velké množství vzduchu se do žaludku kojence dostane polykáním při pití následkem nedostatečné koordinace mezi dýcháním a polykáním. V případě, že si dítě nedostatečně odříhne, plyn prochází do střeva, tlusté střevo je roztahováno, a může vzniknout obstrukční spazmus tračníku a nadbytek plynu se může podílet na vzniku symptomů provázejících koliku.
Spokojená maminka = spokojené miminko
Někdy je vhodné, aby maminka starost o dítě přenechala dalším dospělým a alespoň krátce si odpočinula. Podle odborníků totiž mohou psychosomatické faktory hrát roli od prenatálního do postnatálního období. Některé studie ukázaly, že změna chování matky zmenšila výskyt koliky. Odstranění rodinných problémů a rozšíření cílené péče na matku je proto součástí terapie. Doc. MUDr. Sýkora radí: „Je vhodné doporučit rodičům, aby mezi sebou diskutovali o problémech. Důležité je rodičům připomenout důležitost včasného krmení hladového kojence a také připomenout zásady správného ošetřování, včas měnit mokré pleny, a tak zajistit příznivé podmínky, aby dítě nekřičelo a nebylo neklidné například v chladném prostředí.“ Vyzkoušejte uklidňující hudbu společně s vaší zvýšenou pozorností (kontakt očí, mluvení, doteky, hra, procházky). Mnohdy mají příznivý účinek i masáže bříška (můžete použít masážní gely proti nadýmání, nebo třeba fenyklový olejíček). Je nutné zdůraznit, že bez ohledu na intenzitu a neutišitelnost křiku byste nikdy neměli s dítětem třást ani cloumat.
Dieta a probiotika
U kojených dětí může být účinné úplné vyloučení mléčných přípravků ze stravy matky, hlavně v případě žen s rizikem atopie. Vhodná je také eliminace některých potravin, zvláště těch nadýmavých (luštěniny, cibule, zelí, perlivé vody, čerstvé pečivo) ze stravy kojící matky. Až budete mít vychytané, co miminku nedělá dobře, tak těch pár potravin vynechte, ale jinak jezte pestře a dostatečně.
Ovlivnění kojenecké koliky preventivně nebo léčebně se předpokládá také podáváním prebiotických oligosacharidů a působením probiotik. Užívání probiotické bakterie Lactobacilus Acidophilus LA-5 může odstranit alergii na laktózu.
Výborné jsou kapky BioGaia ProTectis, které obsahují Lactobacillus reuteri (L. reuteri Protectis), slunečnicový olej a olej se středně dlouhými řetězci triglyceridů. A novinkou jsou také kapky Enticon, které obsahují spojení probiotik a simetikonu.