Stále více maminek malých dětí pracuje. Jaké mají možnosti, co se týče hlídání dětí?

V České republice máme jednu z nejdelších mateřských a rodičovských dovolených. Přitom je v západních zemích docela běžné, že maminky si doma pobudou jen pár týdnů, a poté musí nazpět do práce. Naopak české ženy bývají doma 2, 3 nebo dokonce 4 roky. O tom, zda je to dobré pro dítě i matku, diskutovat nebudeme, to je na samostatný článek. Spíše se pojďme podívat, jak to české ženy v takových situacích řeší s hlídáním.

Kam s ním?

Mnoho českých žen se po porodu brzy vrací do práce. Žene je k tomu rozjetá kariéra, milovaná práce, snaha být soběstačná nebo finanční situace rodiny. Pomalu ale jistě se začínáme v emancipaci přibližovat západnímu světu. Ženy-matky se snaží pracovat, i když jim pracovní trh nenabízí příliš flexibilních úvazků a i když mají značný problém umístit dítě do školky – s tím máme zkušenosti i my v redakci. Školky jsou v současné době tak přeplněné, že se mi nepodařilo od září umístit téměř tříletou dceru. Nezbývá mi nic jiného, než ji „šoupnout“ k té mladší a šup k babičce. Mám výhodu, že hlídací babičku mám kousek, ale co ženy, které ji nemají? Jejich volba pak padá na soukromé jesle či školky – anebo platí chůvu. Co je lepší?

Inteligentní žena říká: Na západě nejsou výjimkou jesle či školka přímo na pracovišti. Maminky tak mohou odejít do práce na plný úvazek a přitom být přes den několikrát v kontaktu s miminkem či batoletem. Myslíme, že to je skvělý kompromis, jak docílit toho, aby ženy měly děti, ale nemusely se vlastní kariéry vzdávat na dlouhé roky.

 

 

Těžké rozhodnutí

Zvolit mezi školkou nebo chůvou není zrovna jednoduchá věc. Obojí má svá pro i proti. Musíte zvážit věk dítěte, výchovný vliv, zdravotní rizika a problémy, bezpečnost, pohodlí i finanční zátěž, kterou vám to přinese. Zatímco školka neposkytne dítěti plnou pozornost jako chůva, výzkumy stále dokazují, že pro vývoj dítěte je vzdělávací zařízení stále větší výhodou. Ve školce se dětem zlepšuje sociální komunikace, jazykové schopnosti, motorika a učí se poslouchat. Výhodou je také navazování přátelství a takové to tužení se v kolektivu, příprava na život „tam venku“ apod. Školky nabízejí velký prostor pro společnou hru dětí, děti se dozvídají spousty nových věcí, mají zážitky a spousta z nich má díky školce už i nějaké znalosti, které jim usnadní přechod do první třídy. Ve školkách mají děti také pevně daný režim, učí se stravovacím návykům a buduje se jim silnější imunitní systém.

Plusy pro chůvu

Na druhou stranu malé děti mají ve větším kolektivu větší tendenci onemocnět. Statistiky ukazují, že děti, o které se stará chůva, jsou v průměru mnohem méně nemocné. Ve školkách si děti snadno předávají infekční onemocnění. Kromě zanícení horních dýchacích cest mají problémy i s ušními infekcemi nebo žaludečními a střevními problémy. Většinou se problémy vyřeší během prvního roku chození do školky. Během prvního roku si dítě vybuduje obranyschopnost. Děti, které jsou v péči chův, jsou pak většinou nemocné až při povinné školní docházce. V současné době je i stále větší problém s agresivitou některých dětí. Odborníci tvrdí, že se problém stále více zhoršuje s tzv. volnou výchovou, kdy děti neznají své hranice a jsou učeny, že oni jsou středem světa. Stresem může být pro děti i jejich rodiče ranní vstávání a odchody do školek na přesně stanovený čas. Pro mnoho rodičů jsou nevýhodou také prázdniny, kdy musí řešit jiné hlídání. Což s chůvou odpadá. Navíc můžete kontrolovat, jak jsou dodržovány vaše stanovené postupy, chůva může přesně pracovat s temperamentem vašeho dítěte, víte přesně, co vaše dítě jí, chůva může chodit s dítětem na procházky a věnovat se mu. Chůva při domluvě může jít nakoupit, uvařit, uklidit, zároveň se může starat o nemocné dítě.

Mít někoho doma?

Ve vašem bytě bude každý den nějaká osoba. S tím je potřeba se vyrovnat. Dále je potřeba mít na paměti, že chůva je vlastně zaměstnanec, a z toho pro vás budou vyplývat i určité povinnosti. A nakonec i chůva může onemocnět nebo jet na dovolenou, proto je potřeba mít pro tento případ připraven záložní plán. V dnešní době je také stále těžší rozpoznat kvalitní a kvalifikovanou chůvu, která se bude o vaše dítě opravdu starat.

 

 

Inteligentní žena radí: Při volbě chůvy dejte na doporučení svých známých. Zjistěte si jaké má zkušenosti, co umí a hlavně se ptejte i svých dětí, jestli jim je paní na hlídání sympatická.

 

 

Jde hlavně o pohodlí dítěte i vaše

Rozhodování může být stresující. Na začátku totiž nikdy nemáte jistotu, že budete všichni spokojení, že vašemu dítěti nebude nikdo ubližovat nebo že mu to bude vyhovovat. Sepište si všechny plusy, minusy i vaše možnosti, ale hlavně dejte na vlastní instinkt a pohodlí jak vaše, tak dítěte. Právě dítě se v kolektivu nebo s chůvou musí cítit ve své kůži.