Neuvěřitelné, kolika nemocemi může vaše rodina projít v jedné sezóně. Nepředpokládejte však, že kašel je jen z nachlazení, mohlo by jít o něco vážnějšího.
Kašel je častým a nepříjemným příznakem infekcí dýchacích cest. Jedná se o obranný reflex, který udržuje průchodnost dýchacích cest – umožňuje odstranit (vykašlat) z průdušek hlen, případně prach, alergen nebo vdechnuté cizí těleso. Někdy může být kašel značně vyčerpávající, přecházet v záchvaty či vyvolat dušnost. Často pak ztěžuje průběh a léčbu souběžně probíhajících onemocnění.
Dětský kašel je často horší, když dítě leží v posteli, protože hlen se shromažďuje na zadní straně krku. Děti mají tendenci hlen spíše polykat, než vyplivovat (jako většina dospělých), a to mívá za následek, že má podrážděný žaludek nebo dokonce zvrací, zvláště pokud se objeví kašel. Hlen se také může objevit v dětské stolici.
Štěkavý kašel
Vaše dítě šlo do postele a několik hodin spalo klidně. Najednou slyšíte něco, co zní jako štěkání. Vběhnete do pokoje a najdete své dítě, jak lape po dechu. Pravděpodobně jde o laryngitidu.
Typický štěkavý kašel jako základní projev laryngitidy se může z dětské postýlky ozvat v létě stejně jako v zimě, ačkoli v chladnějších částech roku je výskyt této choroby častější – zřejmě proto, že mezi dětmi koluje více infekcí a jejich imunita bývá celkově oslabenější.
Jde o běžnou dětskou chorobu, způsobenou viry, která se nejčastěji vyskytuje mezi batolaty a předškoláky, později už se tolik neobjevuje. Jak dítě roste, mění se totiž také anatomické poměry jeho dýchací trubice, která se rozšiřuje, a kvůli tomu ani při laryngitidě nehrozí, že se mu bude špatně dýchat. Jinými slovy: nemoc může dostat i starší dítě nebo dospělý, ale projeví se třeba jen jako lehká infekce horních cest dýchacích, kterou někdy provází chrapot.
Většinou stačí domácí léčba
Záchvat laryngitidy lze naštěstí v naprosté většině případů bez potíží zvládnout doma, ačkoli nástup choroby vypadá často dramaticky a rodiče může štěkavý kašel vyděsit. Kašel jde často poměrně snadno zastavit tím, že dítěti dáte napít, pustíte do místnosti chladný vzduch nebo ho na chvíli vezmete ven a ono pak zase v klidu usne. Pokud je venku teplo, je možné dítě posadit například před otevřený mrazák, smysl má i zvlhčování vzduchu, a to i preventivně, zvláště pokud dítě na laryngitidy trpí nebo je alergické. Pokud se i přes snahu rodičů stav potomka zhoršuje, je dobré dítěti dát kortikoidový čípek nebo tabletu, které sníží otoky sliznic. Rodičům ho může na požádání předepsat dětský lékař, s kortikoidy je však třeba zacházet opatrně a nedávat je zbytečně hned při prvním zakašlání. Výjimečně je potřeba také inhalace adrenalinu nebo další kortikoidy – pokud by se stav dítěte zhoršoval, je proto namístě vyrazit na pohotovost nebo volat záchranku. Nemá smysl podávat například léky na tlumení kašle, ty u rozjeté laryngitidy nijak nezaberou.
Suchý, noční kašel
Vaše dítě má nepříjemné záchvaty kašle, které se zhoršují každou noc a při pohybu. V tomto případě se jedná o suchý kašel. Je často způsoben infekcí horních cest dýchacích, jako je nachlazení nebo chřipka. Tento typ kašle se zpravidla zhoršuje v teplé místnosti nebo poté, co dítě šlo do postele, ale suchý kašel může být rovněž časným příznakem infekce dolních cest dýchacích. Mezi další příčiny patří astma, které se nejprve objevuje jako suchý noční kašel.
Mokrý kašel
Mokrý kašel je způsoben sekrecemi tekutin a hlenem nacházejícím se v dolních cestách dýchacích. Mezi časté příčiny mokrého kašle patří infekce. Kašel odstraňuje „tekutinu“ z dolních cest dýchacích.
Akutní zánět průdušek (bronchitida) – většinou virové onemocnění provázené vlhkým kašlem. Díky kašli se z dýchacích cest odvádí hustý hlen obsahující patogeny a tím se dýchací cesty čistí. Ulpívání hlenu v dýchacích cestách by mohlo vést k rozvoji komplikovanější infekce, například po virovém onemocnění následuje bakteriální a pacient se musí léčit antibiotiky. Ústupu kašle a čištění dýchacích cest napomáhají mukolytika – léky usnadňující vykašlávání hlenu.
Zápal plic či jiné bakteriální onemocnění dýchacích cest – podstatou onemocnění je bakteriální infekce, která je nutná léčit antibiotiky. Onemocnění doprovází produktivní kašel. Hlavně v počátku onemocnění je kašel velmi vyčerpávající. Ústupu kašle a čištění dýchacích cest napomáhají mukolytika.
Většinou nebývá vhodné kombinovat léky na léčbu vlhkého kašle s antitusiky na suchý kašel. K volně prodejným přípravkům pro léčbu vlhkého kašle patří acetylcystein (přípravky ACC, NAC aj.), ambroxol (přípravky Ambrosan, Ambrobene, Mucosolvan), bromhexin (Bromhexin gtt.). Léky se užívají většinou několikrát denně (retardované formy jen 1x denně ráno), a to nejpozději v odpoledních hodinách tak, aby v noci u pacienta nevyvolávaly nežádoucí vykašlávání a umožnily mu usnout.