Akné je nejčastějším kožním onemocněním. Jeho léčba závisí na závažnosti a délce projevů. Skoro každý puberťák se s akné setkal a lehčí formy tohoto onemocnění s dospělostí zpravidla vymizí. Co ale když ne? Akné totiž může být regulérní nemocí a jeho léčba běh na dlouhou trať. Těžká forma akné se léčí především antibiotiky, hormonální antikoncepcí a izotretinoinem.
Akné je zánětlivá choroba a je nejčastějším kožním onemocněním. Toto onemocnění kůže vzniká v pórech ucpaných kožním mazem. Tukové žlázky, které jsou umístěné ve vlasovém váčku a kožním póru, produkují maz, který zvláčňuje pokožku. V největším množství se žlázy vyskytují v pokožce tváře, zad, hrudi a ramen. Pokud je větší množství mazu zadrženo uvnitř, začínají se ve váčku množit bakterie a dochází k zánětu. Zvláště muži, kteří o sebe nepečují jako ženy, pak mají i v dospělosti ošklivé zarudlé boláky na zádech a na hrudi.
Nadměrná produkce mazu se nejčastěji objevuje z důvodu nerovnováhy ženských a mužských hormonů. Mezi další faktory, které přispívají ke vzniku akné, jsou genetické předpoklady, stres, užívání některých léčiv, nadměrná spotřeba tuků a živočišných potravin nebo paradoxně i časté mytí pokožky.
Pár pupínků versus nemoc
Jednorázový výskyt akné v dospělém věku může způsobit třeba menstruační cyklus nebo náhlý stres, dále časté osahávání pokožky špinavýma rukama či nesprávně provedené čištění. V takovém případě se jedná o lehčí formu akné a na její léčbu nám postačí přípravky z drogerie. Pokud se stav zhorší, pupínků přibývá nebo se na obličeji či na těle objeví tvrdé boláky červené až fialové barvy, je čas navštívit lékaře.
Dermatolog zjistí příčinu vzniku a stádium akné a nasadí zvolenou léčbu. Předepíše zpravidla speciální krémy obsahující účinné látky (například retinoidy, benzoylperoxid, někdy i antibiotika), v těžších případech antibiotika či retinoidy v tobolkách, hormonální antikoncepci nebo třeba laserovou terapii. První výsledky takové léčby se mohou objevit až třeba po dvou měsících.
Nejtěžším případům akné, když ni nezabírá, kůže bolí a akné i krvácí, lékaři doporučují Roaccutane. Jedná se ale o poměrně drastickou léčbu, které má celou řadu nepříjemných vedlejších účnků. V prví řadě mezi ně patří suchost a olupování kůže, ale třeba i vysychání sliznic. Natolik, že si třeba nemůžete nasadit ani kontaktní čočky a nepříznivě se tato léčba podepíše i na vašem milostném životě. Léčba Raccutanem totiž způsobuje vaginální suchost, která se projevuje svěděním, pálením a bolestí při pohlavním styku. Tyto problémy lze ale zmírnit používáním vaginálního gelu (např. Hydrofemin) a po dokončení léčby by tyto vedlejší účinky měly časem vymizet.
Rozhodně jednejte včas. Pokud nemoc podchytíte a vyléčíte na začátku, na pokožce žádné důkazy nezůstanou, ba naopak, nemoc spojená s ošklivými zarudlými pupínky má menší tendenci se vrátit. Neléčené zanedbané akné na ní ale zanechá nepěkné jizvičky, a těch už se jen tak nezbavíte.
Co nám může pomoct?
Některým příčinám vzniku akné se nevyhneme. Třeba neošálíme genetickou predispozici. Jsou ale určité kroky, kterými můžete vznik akné eliminovat nebo někdy zcela zažehnat. Patří k nim správná životospráva, omezení tučné a kořeněné stravy, snížení příjmu cukru a soli. Pokud kouříte, zaděláváte vaší pleti na pěkný malér. To samé platí o větším příjmu alkoholu i kofeinu. Ani muži by neměli zapomínat na čištění pleti vhodnou pleťovou vodou, a to každé ráno i večer.
Mějte ale na paměti, že pár pupínků, jakkoliv se vám mohou zdát velké a obludné, neznamená těžkou formu akné. Pokud vám ale nejenom obličej pokrývá souvislá vrstva pupínků a žádná z výše popsaných rad nezabírá, vyhledejte dobrého dermatologa a poraďte se s ním ohledně vhodné léčby.