Váš gynekolog s vámi probere vaše potíže – zejména anamnesu, pravidelnost menstruačního cyklu, silné a bolestivé krvácení při menstruaci, potíže s pletí… Pak vám navrhne nejvhodnější preparát – někdy třífázový, ve kterém se střídá množství hormonů tak, aby byl váš cyklus pravidelný, jindy jednofázový s gestagenem se zvýšeným účinkem proti akné nebo gestagenem omezujícím zadržovaní tekutin a tím zabraňujícím tvorbě otoků a zvyšování hmotnosti. Všechna dnes předepisovaná antikoncepce je již s nízkým množstvím hormonů, takže se jí nemusíte obávat. Je však nutné si uvědomit, že nechrání před pohlavními chorobami, ale pouze před nechtěným těhotenstvím.

RIZIKA UŽÍVÁNÍ ANTIKONCEPCE

Antikoncepci nesmí užívat ženy, které prodělaly v minulosti embolii či žilní trombozu, mají prokázanou trombofilní mutaci (nejčastěji tzv, Leidenskou mutaci), ženy s onemocněním jater, neléčeným vysokým tlakem a taktéž ženy s prodělaným nádorovým onemocněním prsu, dělohy a vaječníků v anamnese. Kombinovaná estrogen-gestagenová  antikoncepce je kontraindikovaná u kojících žen do 6 měsíců po porodu.
Užívání antikoncepce je nutné dobře zvážit v případě diabetu s cévními změnami, u těžkých migrén, srdečních vad, u žen kuřaček nad 35 let a u těžších poruch metabolismu tuků. Také při dlouhodobé nehybnosti pacientky – zejména po déle trvajících operacích, po úrazech je nutno antikoncepci vysadit, protože hrozí zvýšené riziko žilní trombózy.

NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Nejsou příliš časté a většinou mizí při delším užívání. Nejčastěji dochází k nepravidelnému krvácení či špinění, toto většinou zmizí do 2 měsíců. Dále se může objevit přechodné zvýšení tělesné hmotnosti, které je též převážně dočasné. Někdy se objevuje zvýšené napětí v prsech, jindy změny nálady nebo změny libida. Zde mnohdy pomůže změna preparátu. K vážným komplikacím patří zvýšení krevního tlaku a nejzávažnější komplikací je trombembolická nemoc.