Býváte před začátkem periody unavená a podrážděná, prožíváte bezdůvodnou úzkost nebo vás pronásledují různé chutě? Nejste v tom sama. S těmito problémy se každý měsíc potýká až 50 % žen.
U třetiny z nich jsou natolik závažné, že narušují běžné denní aktivity. Mnoho žen tyto trable bohužel vnímá jako „svůj úděl“ a nijak je neřeší. A to je škoda – existují totiž možnosti, jak potíže minimalizovat. Příznaky, které se souhrnně označují jako premenstruační syndrom (PMS), jsou různého druhu a od toho se odvíjí i vhodná prevence. Z výzkumů amerického vědce dr. Guye Abrahama, bývalého klinického profesora porodnictví a gynekologie, vyplývá, že existují celkem čtyři typy PMS. Podle převládajících potíží se označují jako typ A – úzkost (anxiety), D – deprese, C – chutě (cravings) a H – hyperhydratace.
Typ A: Strach a slzičky
Převládající symptomy: náladovost, přecitlivělost, nedostatek energie, bezdůvodné obavy a strachy, pocit intenzivní úzkosti.
Co pomáhá: zvýšená konzumace potravin, které v těle nastolí pocit pohody, patří sem zejména celozrnné obilniny, citrusové plody, sušené meruňky, hroznové víno, banány, arašídy, vejce, mrkev a listová zelenina. Dále je nezbytné omezit solení. Stres zmírní rovněž doplňky stravy obsahující chrom a zinek a dále vitaminy řady B.
Tip: mějte vždy po ruce „krabičku první pomoci“, B-komplex.
Typ D: Probdělé noci
Převládající symptomy: pro tento typ PMS jsou charakteristické sklony k depresím, zapomnětlivost, výbušné chování, poruchy spánku nebo apatie. Příčinou je hormonální nerovnováha – v těle chybí dostatečné množství estrogenu.
Co pomáhá: je nutné vyvarovat se nadměrné konzumace cukru a povzbuzujících látek, jako jsou káva, alkohol nebo různé energetické nápoje. V období depresí spíš spoléhejte na čerstvé ovoce a zeleninu či celozrnné potraviny. Vhodné jsou také sójové výrobky, dýňová semínka a mandle. Z dalších živin vitamin B a E, hořčík a zinek.
Tip: Jako prostředek pro uvolnění dobře poslouží kozlík lékařský nebo mučenka (nejlépe ve formě bylinného výtažku, tablet či homeopatik), případně různé druhy uklidňujících čajů, třeba heřmánkový. Mezi další zklidňující bylinky patří například třezalka, andělika, šišák bajkalský, mateřídouška, meduňka, rozmarýn či majoránka.
Typ C: Nezřízené chutě
Převládající symptomy: různé „nezdravé choutky“, především na sladké. Pokud jim podlehnete, chemie těla se dostane do nerovnováhy, sníží se hladina cukru v krvi a vás potom obvykle rozbolí hlava.
Co pomáhá: Jedinou prevencí je odolat nutkání vyplenit krabici s čokoládou. Chutě na sladké zmírní také zvýšená konzumace celozrnných výrobků a doplňky stravy s chromem, zinkem a hořčíkem, který je obsažen i v tzv. zelených potravinách (kapusta, špenát, brokolice, klíčky, zelená část řepy atd.).
Tip: Připravte si k snídani zelené smoothie z 1 hlávky římského salátu, ½ krabičky čerstvého špenátu, 3 stonků řapíkatého celeru, jablka a hrušky.
Typ H : Nafouknutý balón
Převládající symptomy: Ženy s tímto typem PMS mají sklony k tzv. hyperhydrataci, což je stav, kdy organismus zadržuje vodu. Následkem toho dochází k tvorbě otoků, svaly jsou napjaté a bolavé a žena se často cítí „nafouklá jako balón“.
Co pomáhá: V první řadě je nutné vyloučit sůl (včetně mořské). Velmi nevhodný je také kofein, který se kromě kávy, energetických drinků a některých čajů nachází například i v lécích (třeba Ibuprofenu). Tělu naopak prospějí vitaminy řady B, hořčík a přírodní močopudné látky (přeslička, vojtěška, semena fenyklu, pampeliška, celer, petržel).
Tip: Proti otokům pravidelně užívejte olej z lněných semínek – 1 polévkovou lžíci denně.