„Vyskočte si.“ Tenhle pokyn zná od svého gynekologa snad každá žena. Ví, že si má po této výzvě vylézt na gynekologické křeslo a také tuší, co bude následovat. Jak ale probíhá vyšetření intimních partií u malých holčiček? I ony totiž někdy potřebují pomoc odborníka…
Gynekologické prohlídky malých pacientek jsou tak trochu jiného rázu než vyšetření dospělé ženy. Prostě, jak říká MUDr. Jana Skřenková z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, k holčičkám je potřeba přistupovat specificky.
„Dívka, na rozdíl od dospělé ženy, není ke gynekologickému vyšetření motivována, proto získat její spolupráci je někdy obtížnější,“ upozorňuje doktorka Skřenková a uvádí, že velmi důležitá je psychická příprava holčičky.
Obavy maminek jsou zbytečné
„Na dítě si musíte udělat čas a nejprve s ním navázat kontakt,“ popisuje Helena Neumannová, vedoucí ambulance dětské gynekologie v Nemocnici Na Bulovce. Vyšetření u ní probíhá tak, že si nejprve s holčičkou promluví – prý tak odhadne, čemu bude přístupná.
Celý průběh prohlídky doktorka Neumannová vysvětlí také rodičům. Ujistí je tak, že se není čeho obávat. Spoustu maminek totiž představa, že se jejich malá dcerka uvelebí na gynekologickém křesle a lékař pak vytasí své nástroje, tak trochu děsí. Zbytečně.
Nejprve vyšetření pohledem, pak pohmatem
Vlastní gynekologické vyšetření dětí má svá pravidla. Lékař nejprve dívku prozkoumá pohledem, kde si všímá zevních rodidel, jejich utváření, ale také čistoty, případně poranění. Následuje vyšetření pohmatem. „To je v gynekologii velmi důležité,“ uvedl ve své knize Gynekologické problémy u děvčátek a dospívajících dívek profesor MUDr. Jan Hořejší (1940–2016) s tím, že u dětí se zavádí gelem navlhčený prst vždy jen do konečníku.
Aby dívenka dopředu neměla z tohoto „zákroku“ hrůzu, používal doktor Hořejší ve své praxi takový jeden fígl (doporučují ho i jiní dětští gynekologové), kterým malé pacientky na vyšetření připravil. Vyzval holčičku, aby mu strčila ukazováček do pevně sevřené ruky tak, aby musela hodně tlačit. Při druhém pokusu už ruku tolik nesvíral, děvče do ní prst strčilo podstatně snáz. „Takovýto pokus dívka pochopí mnohem lépe, než když jí bude gynekolog zdůrazňovat, že se musí uvolnit, aby jí to nebolelo,“ uvedl uznávaný lékař.
Tuhle metodu by si podle odborníků měly osvojit i maminky, které tak dívku můžou na vyšetření připravit v klidu už doma.
Ultrazvuk pouze přes břišní stěnu
Někdy se vyšetření malých dívek neobejde bez ultrazvuku. Ani toho se však maminky nemusí děsit. U takto malých dětí se totiž provádí pouze přes břišní stěnu, což rozhodně nebolí. Jen je potřeba, aby měla holčička plný močový měchýř. To proto, aby bylo vidět do hloubky pánve. „Ale ani to není nic hrozného. Prostě řeknu rodičům, aby dali dítěti napít, na chvíli odešli a pak se vrátili,“ popisuje Helena Neumannová.
Někdy je nutné vyšetřit i vnitřek pochvy a odebrat materiál k bakteriologickému rozboru. I toto vyšetření je bezbolestné. Doktor skrz přirozený otvor v panenské bláně zavede štětičku – vatu namotanou na špejli – a vzorek získaného materiálu odešle do laboratoře. Možná to může být pro holčičku trochu nepříjemné, protože suchá štětička o okraje sliznice trochu „dře“. Zkuste proto dcerce vysvětlit, že to je podobné, jako když jí čistíte vatou na špejli uši.
Trpělivost je nejdůležitější
Na celém vyšetření u dětského gynekologa je asi nejdůležitější trpělivost. A to nejen ze strany rodičů. Tuhle vlastnost má mít především lékař. To potvrzuje i doktorka Helena Neumannová. „Se svým pomalým přístupem a vyšetřením v klidu mám nejlepší zkušenosti. 98 procent vyšetření provedu napoprvé,“ usmívá se sympatická lékařka.
A když se dítě vzpouzí? Rozhodně ho k vyšetření nenuťte! Protože jinak by se mohlo stát, že bude dívenka z ordinace odcházet s hororovým zážitkem a pro příště bude právě tohle prostředí vnímat jako místo hrůzy. A to není nutné.
Více o dětské gynekologii se dozvíte v předchozím článku Seznamte se s dětskou gynekologií.