Slovo menstruace se pořád ještě ostýcháme vyslovit nahlas. A přitom je to jedna z nejpřirozenějších věcí, které se v našem těle odehrávají. I v časopisech, knihách a médiích radši toto slovo obcházejí spojením „mít své dny“ nebo „měsíčky“, jako by menstruace byla sprostá. My navíc toto slovo opřádáme mýty a báchorkami a vytváříme z něj většího strašáka, než doopravdy je. Pojďme si tyto mýty vysvětlit a vyvrátit.
Mýtus první: Nedostala jsem to. Jsem těhotná
Pokud se vaše menstruace opozdí o několik dní, nemusí se ještě jednat o těhotenství. Menstruaci může oddálit velký stres, nemoc, změna prostředí. Všechny tyto vnější vlivy mohou menstruaci posunout o několik dní až týdnů. Každopádně ale takovou změnu neberte na lehkou váhu, pokud se vám „něco nezdá“, pro jistotu si udělejte těhotenský text a navštivte svého gynekologa. Nemusí jít ani tak o těhotenství, jako spíš o problém, který je třeba řešit.
Mýtus druhý: Při menstruaci nemůžu cvičit
Ano, někdy je menstruace skutečně velmi bolestivá a vy sáhnete po ibalginu, teplém čaji a měkké peřině. Obecně ale menstruace nebrání pohybu, naopak. Některé druhy fyzické aktivity vám právě od zmíněných problémů pomohou a vy se můžete cítit dokonce lépe, než jiné dny v měsíci. Nebraňte se dlouhé procházce nebo józe.
Mýtus třetí: Při menstruaci si nemůžu umýt vlasy
Možná byste ani nevěřili, jak je tahle pověra rozšířená. Vlasy si samozřejmě můžete umýt kdykoliv je to potřeba nebo kdykoliv se vám zachce. Pravdou je, že některým ženám se v období menstruace vlasy více mastí. Tím spíš byste ale o ně měla právě v tyto dny pečovat.
Jediné, co se nedoporučuje, je vlasy si barvit. Při menstruaci se vám totiž v těle zvýší hladina hormonů, a právě ty mohou ovlivnit to, jak vám barva „chytne“. Takže pro jistotu – abyste od kadeřnice neodcházela zrzavá místo blondýny, naplánujte si barvení mimo období menstruace.
Mýtus čtvrtý: Když menstruuji, nemůžu otěhotnět
To je sice pravda, rozhodně to ale neznamená, že byste se při styku v období menstruace neměla chránit. Možná totiž nevíte, že spermie v ženském těle mohou při příznivých podmínkách přežít až pět dní. Pokud tedy budete mít nechráněný styk na konci menstruace, je zde i pravděpodobnost, že otěhotníte.
Mýtus pátý: V období menstruace nemůžu do bazénu
Jednou z výhod vynálezu zvaného tampon je, že s ním můžete právě i do bazénu, do moře, do vany. Ve většině případů voda tělu neublíží, ba právě naopak. Plavání nebo teplá koupel tělo a hlavně oblast pánve uvolní a bolestivou menstruaci zmírní. Dokazuje to i fakt, že hitem posledních let jsou porody do vody. Nejen, že je to podle některých teorií příjemnější pro miminko (přejít z plodové vody do obyčejné), teplá voda pomáhá i rodičce proti bolestem.
Mýtus šestý: Když nebudu chtít, nemusím krvácet celý rok
Nejspíš už jste někdy využila tak zvané posunutí nebo přeskočení menstruace. Princip je jednoduchý, po dobrání platíčka antikoncepce prostě začnete hned brát další a nevynecháváte týden. Tahle možnost se dá aplikovat třeba před plánovanou dovolenou, rozhodně se ale nedoporučuje odsouvat menstruaci více měsíců po sobě. Menstruace je pro tělo přirozená věc a podle výzkumů existuje možnost, že dívka, která by hormony odsouvala své dny několik měsíců, by nemusela v budoucnu otěhotnět.
Mýtus sedmý: Při menstruaci se musím vyhnout sexu
Sex během menstruace není nic špatného a nic proti přírodě. Může vám to přijít nehygienické nebo se před partnerem můžete stydět, ale to je spíš ve vaší hlavě než v těle. Velká část žen má při menstruaci dokonce větší chuť na sex než v jiné dny. Samozřejmě je na místě dodržovat přísnější hygienické podmínky.
Kdysi si lidé mysleli, že skutečnost, že žena krvácí několik dní v měsíci a přesto neumírá, znamená, že žena má v těle ďábla nebo uctívá jiné nadpřirozené jevy. Až poté se přišlo na to, že při menstruaci žena ztratí v průměru jen 3 – 5 lžic krve, to ostatní je děložní výstelka a další tělní tekutiny.