Možná si říkáte, že důsledné a pravidelné mytí intimních partií vás ochrání před vznikem různých nepříjemných potíží. Co když si ale přílišnou péčí naopak můžete problémy přivodit?
V pochvě jsou běžně přítomny kvasinky a nezpůsobují nám žádné potíže, problém však nastává ve chvíli jejich přemnožení. Proto má poševní mikroflóra kyselé pH, jež brání tomuto přemnožení a plní ochrannou funkci. Důležitá je při tom bakterie Lactobacillus vaginalis, která přeměňuje cukr v buňkách sliznice na kyselinu mléčnou, čímž udržuje právě onu potřebnou kyselost vaginální oblasti.
Narušitelé rovnováhy
K rizikovým faktorům ovlivňujícím přirozenou obranyschopnost a pohodu v oblasti ženských intimních partií patří:
- užívání antibiotik,
- nadměrná konzumace cukrů ve stravě,
- návštěvy bazénů a setrvávání v mokrých plavkách,
- nošení těsného a syntetického oblečení, především toho spodního,
- časté používání slipových vložek,
- příliš časté mytí oblasti genitálií.
K intimní hygieně není vhodné používat samotné mýdlo nebo obyčejné sprchové gely. V takovém případě se totiž mění pH poševní mikroflóry. Optimální je mycí gel určený přímo na intimní partie, bez parfemace a ideálně s obsahem již zmiňované kyseliny mléčné. Otázkou však zůstává, jak časté mytí je tedy vlastně zdravé?
Všeho moc škodí
K problémům pramenícím z přílišné intimní hygieny patří vysušení pochvy, svědění, škrábání a pálení, až velmi nepříjemná bolest zejména při pohlavním styku. Ženě bez zdravotních potíží postačí, když bude přípravky na intimní hygienu používat 2–3× týdně. Pokud patříte mezi ty, jež častěji trápí infekce, můžete svoje intimní partie ošetřovat denně. Pozor však v případě, že se sprchujete několikrát za den, tehdy postačí jedno použití přípravku na intimní partie a při dalším sprchování se myjte raději už jen čistou vodou. Stejně byste to neměla přehánět ani s používáním vlhčených ubrousků určených pro vaše intimní místa.