Premenstruační syndrom dokáže pěkně potrápit. Zatímco některá žena o dnech, které předcházejí menstruaci, ani neví, případně trpí bolestmi a nepříjemnostmi třeba den předem, jiné ženy pociťují potíže v celé druhé – poovulační – části cyklu.
Symptomů a nepříjemností, kterými některé ženy trpívají, je celá řada. Klasickými jsou výkyvy nálad, podrážděnost, špatná nálada, dále únava a nepříjemné pocity v břišní oblasti – nadýmání, bolesti břicha, zácpa, a dokonce i poruchy spánkového cyklu. Mnoho lidí zaměňuje premenstruační syndrom s potížemi menstruačními, protože se mohou projevovat podobně. Rozdíl je ten, že premenstruační syndrom – PMS – menstruací končí, kdežto menstruační potíže začínají. Projevují se také mnohem častěji pouze křečemi v břiše, zatímco potíže u PMS bývají opravdu různorodé.
Léky nejsou řešením
Pokud patříte k nešťastnicím, kterým tělo velmi razantně připomíná blížící se krvácení, asi nechcete každý měsíc užívat léky na bolest, prášky na spaní kvůli nespavosti a projímadla na zácpu. Pro vaše tělo bude lepší, když si od nepříjemných příznaků zkusíte ulevit přírodní cestou.
Zkuste potíže vytancovat
Jedna z metod, kterou si mnohé ženy nemohou vynachválit, je zařadit při obtížích do svého programu nějaký živý, rytmický pohyb, například aerobik, intenzivní tanec nebo svižnou jízdu na in-linech. Ideálně to vše za doprovodu hudby. Vzhledem k tomu, že při zkoumání příčin PMS se často uvažuje nad nedostatkem serotoninu, který se právě při aerobním pohybu spolu s dopaminem vyplavuje, je jasné, že sport může výrazně pomoci. Pohyb také rozpohybuje střeva a tím pomůže v boji proti zácpě. Jiným druhem pohybu, který může pomoci, je jóga, a to jednak celkovým zklidněním, které navozuje, a jednak některé specifické cviky umí přímo pomoci od bolestí břicha, jedná se například o pozice kobry, kočky nebo ryby. Další možností pro ty, kdo věří v účinnost alternativní medicíny, je akupunktura. Podle mnohých právě při PMS skvěle pomáhá, zejména proti křečím a bolestem zad. Vybírejte ovšem dostatečně důvěryhodné pracoviště, ideálně na doporučení.
Vsaďte na bylinky
Své nezastupitelné místo v boji s PMS má zázvor. Hrnek silného domácího zázvorového čaje vám udělá dobře, pokud je vám zrovna trochu nevolno, pobolívá vás hlava a břicho a cítíte se zkrátka pod psa. Kromě toho svou příjemnou vůní a rituálem, který si z jeho pití můžete udělat – pohodlně se uvelebte, na chvíli zapomeňte na všechny starosti a dopřejte si k němu třeba sušenku (když to nebude denně, o váhu se bát nemusíte) – povzbudí i psychiku. Perfektní je i levandule pro psychickou pohodu, jakou umí navodit její vůně, a uvolnění, které často postačí pro to, abyste se zbavila nepříjemných bolestí. Zkuste třeba některý přípravek s levandulí do koupele. Účinný je i čaj z kontryhelu, ten je ale potřeba užívat delší dobu. Uklidňující bylinkou je meduňka, která se doporučuje pro ženy, které při PMS trpí nespavostí. Pupalka je další bylinou, o níž se v souvislosti s účinky proti PMS často mluví. Vyzkoušejte, který z těchto rostlinných zázraků nejlépe funguje právě na vaše obtíže.
Vhodně se stravujte
Z látek, které dokážou proti PMS bojovat dlouhodobě, jsou nejúčinnější omega-3 mastné kyseliny. Najdete je zejména v tučných mořských rybách, vlašských oříšcích (už dvě malé hrsti denně pokryjí doporučený denní příjem, využijte toho nyní na podzim, kdy si můžete vlašáky leckde nasbírat) či různých druzích semínek. Koupit je můžete i ve formě potravinového doplňku. A pokud už pro ně půjdete do lékárny, můžete zkusit přibrat B komplex, vápník nebo hořčík – ty dokážou také stavy spjaté s PMS zmírnit. Nepřítelem ženy trpící na PMS je naopak sůl, cukr a nezdravé, tučné jídlo.
Pokud jsou potíže nesnesitelné, navštivte gynekologa
Pro úplnost je dobré se zmínit o tom, že někdy jsou stavy pro ženy tak nesnesitelné, že nejlepším řešením může být po poradě s gynekologem užívání hormonální antikoncepce, při kterém nepříjemné projevy většinou mizí. Pokud ale „prášky“ brát nechcete nebo nemůžete, výše zmíněné rady rozhodně stojí za vyzkoušení.