Kdo by neměl rád léto, slunce a chytání bronzu. Ale věděla jste, že opalování může být i nebezpečné? A zvláště pro děti. Podívejte se spolu s námi do všech zákoutí pravidelného slunění.
-
Mazat i při sportu
Opalovací krém by měli používat všichni, sportovce nevyjímaje. Ba naopak, běžci se pohybují často na přímém slunci. Snadno tak dochází ke spálení pokožky. Je zvláštní, že na dovolené se mažeme každý den, ale doma na to zapomínáme. Přitom i na procházce ve městě nebo právě při sportu je důležité používat krém s ochranným UV faktorem. Na trhu existují opalovací krémy přímo pro sportovce – nejčastěji s označením sport. Ty nejen že chrání pokožku před spálením, ale také zároveň reagují na pot. Díky složení tak neztrácí krém na účinnosti ani při aktivním sportu. Pokud se ale budete delší dobu vystavovat na slunci a potit se, pak je nutné se jednou za čas znovu namazat.
-
Solárko vám nepomůže
Na první pohled by se solárium mohlo zdát jako dobrý nápad pro dlouhé udržení bronzové odstínu pokožky. Umělé slunce sice hnědý odstín podpoří, ale UV záření v soláriu je mnohem intenzivnější, a proto pleť nadměrně vysušuje a způsobuje předčasné stárnutí. Jakmile začne opálení blednout, použijte samoopalovací krém, který barvu zase zvýrazní. Krém nanášejte rovnoměrně po celém těle a nejlépe po provedeném peelingu. Podobného efektu docílíte i bronzujícími pudry.
-
Nadměrné slunění škodí
To je prostě fakt. Zákeřné je nadměrná expozice slunečním paprskům v tom, že problém nemusí vzniknout okamžitě, ale až s postupem let. Slunce a jeho svit potřebujeme pro své zdraví. Jde totiž o skvělý zdroj důležitého vitaminu D. Ale pro dostatek vitaminu D stačí vystavit ruce a obličej dvakrát týdně na 10–15 minut slunci. Slunce škodí zejména tehdy, když se spálíme dočervena nebo do puchýřů anebo na něj chodíme chronicky, tedy pravidelně v letním období. Nesmíme zapomenout, že vitamin D přijímáme i ve vyvážené stravě. Za prvé nadměrné opalování může způsobit zarudnutí a spálení kůže, za druhé pak také způsobuje předčasné stárnutí kůže (až 80 % známek stárnutí pleti je výsledkem opalování před 18. rokem věku), nerovnoměrné zabarvení pokožky, vznik pih a pigmentových skvrn. Nakonec nadměrné opalování může vést i k rakovině kůže.
-
Pozor na děti
Dětská kůže je k UV záření mnohem vnímavější než kůže dospělého člověka. Děti ještě nemají plně dovyvinutý proces pigmentace, mají tenčí kůži, a proto u nich dochází k hlubšímu průniku škodlivého záření. Každé spálení v dětském věku si kůže v dospělosti pamatuje a opravdu se tak zvedá riziko rakoviny v dospělosti. Můžete si všimnout, že děti se rodí téměř bez pih a znamének. Na místech slunci vystavených se tak znaménka zmnožují a jejich souvislost s výskytem rakoviny je známá. U malých dětí je potřeba používat opalovací prostředky určené právě pro jejich pokožku. Většinou mívají ochranný faktor 50+ (zvláště u miminek), batolata s normální kůží později snesou i faktor 30. Určitě je důležité nezapomínat na čepici s kšiltem nebo klobouček, které před přímým sluncem ochrání obličej, brýle k ochraně očí a pokud chcete, můžete ještě navíc přidat speciální plážové oblečení pro děti, které chrání před UV zářením i větší plochy těla.
-
Zpozorněte s prvními slunečními paprsky
Co se týče ochrany pleti před sluníčkem, je potřeba začít hned s prvním jarním sluncem. To svádí k tomu, abychom na něj vystavili nechráněnou pokožku. Ale o to víc je zrádné. Pokožka na těle není po zimě na slunce připravená a jarní slunce ji tak dokáže spálit jako nic. Na běžné aktivity ve městě se hodí krém s ochranným faktorem 30+. Při dlouhém běhu na přímém slunci pak klidně faktor s číslem 50. Záleží také na typu kůže a schopnosti pokožky se opalovat. S tím souhlasí i dermatolog MUDr. Miloš Kravciv z Lékařského domu na Praze 7: „Ochranný faktor je dobré volit také podle vašeho fototypu. Záleží také na míře slunečního záření, kterému se budeme vystavovat. Ve vyšších polohách, a to známe i ze zimního lyžování, je míra slunečního záření vyšší než v nížinách. Stejně tak sluneční paprsky zesiluje přítomnost vody, která je ještě odráží – to platí u moře, na koupališti a stejně tak u bazénu doma.“ Na obličej se pak hodí přípravek speciálně určený pro tuto partii, dle typu pleti pak zvláčňující, nebo matující. Měl by vždy mít faktor 30–50, nebo takový, který průnik slunečních paprsků úplně blokuje. Rty potřebují svou ochranu také, naštěstí je v drogeriích a lékárnách spousta pomád a balzámů na rty (a nejsou ani drahé), které poskytují ochranu proti UV záření. Mazat si i rty opalovacím krémem není ideální už kvůli tomu, že tyto krémy nejsou vhodné k požití a nemají ani příjemnou chuť a konzistenci vhodnou pro ústa.
-
Začněte rozumět nápisům
Sun Protection Factor (SPF) (znamená totéž, co ochranný faktor (OF) nebo UV faktor) udává, nakolik je přípravek schopen zachytit a pohltit UV záření při nanesení přípravku na kůži ve vrstvě s tloušťkou 2 mg/cm2. Toto pohlcení se děje pomocí UV filtrů (chemické, fyzikální nebo hybridní). SPF je násobkem doby, po kterou lze vystavovat kůži slunečnímu záření, aniž by se spálila. SPF 30 odfiltruje přibližně 96,7 % UV záření a SPF 50 blokuje 98 % UV záření. U SPF 50+ je ochrana jen mírně vyšší. Čím vyšší je SPF, tím vyšší je ochrana před UVA a UVB zářením. SPF hovoří o ochraně před UVB zářením (způsobuje hnědnutí kůže, zarudnutí, viditelné spálení), zatímco UVA (způsobuje stárnutí pokožky, tvorbu vrásek, stařeckých skvrn) uvedené v kroužku znamená, že ochrana před UVA dosahuje nejméně třetinu výše UVB ochrany.
-
Zachovejte si opálení co nejdéle
Prvním a důležitým krokem, jak získat a udržet si kvalitní opálení, je správný postup už při samotném chytání bronzu. Je nutné používat opalovací krémy s dostatečnou UV ochranou, nabírat barvu postupně a zabránit rychlému spálení pokožky. Nebojte se používat vysoký ochranný faktor. Tak se totiž pak brání rychlejšímu olupování. Zatím nikdo nevymyslel lepší způsob, jak si co nejdéle zachovat sexy letní opálení, než je každodenní mazání se hydratačním mlékem. Nejlépe uděláte, pokud ještě nějakou dobu budete používat speciální mléko po opalování obsahující složky, které jednak uklidňují pokožku vystavenou slunečním paprskům a jednak zabraňují olupování kůže. Poté přesedlejte na hutnější krémy nebo másla. Používat můžete i přípravky s aloe vera nebo panthenolem, který má regenerační účinky a působí do hloubky. Dokáže tak udržet pokožku snědou delší dobu. Začněte také používat peeling. Nebojte se, snědou pokožku si „nevydrhnete“. Důležité je alespoň jednou týdně použít jemný peeling. Ten odstraní odumřelé buňky a opálení tak bude zářit a více vynikne. Díky peelingu neodstraníte opalování, ale zbavíte se toho, co kůži brání přijímat nové živiny. A čím více výživy kůži dodáte, tím déle si udrží ten správný odstín.
-
Výživa opálení zevnitř
„Beta-karoten, též provitamin A, je nejznámějším ze skupiny karotenoidů, které napomáhají zhnědnutí pokožky, jsou silnými antioxidanty a jejich funkcí je hlavně chránit kožní buňky. Jejich úkolem je napravovat v hlubších vrstvách kůže škody, které napáchaly sluneční paprsky,“ říká závěrem MUDr. Kravciv. Změna barvy nastane i bez působení slunečního záření a je způsobena ukládáním beta-karotenu v organismu. Nejlepším zdrojem karotenoidů jsou červené, žluté a oranžové potraviny, třeba mrkev, paprika, rajčata, batáty, mango apod. Nedostatek těchto látek se projeví na zdraví pokožky, vlasů, očí a zubů. Pokožka je suchá, vrásčitá, mohou se objevit i pigmentové skvrny.