Myslíte si, že v nových botách prostě musíte trpět jako pes, ať již jde o pohorky za pět tisíc, nebo balerínky za pět stovek? Omyl. Dejte sbohem puchýřům, otlakům, do krve sedřeným patám, pálení a nepohodlí.
Správný výběr boty
Do obchodu s obuví zavítejte těsně před zavírací dobou. Vaše noha bude po celodenním pobíhání mírně nateklá, zploštělá (a tedy prodloužená), unavená. A bota musí sednout přesně takovéto noze. Nelitujte času na to, abyste si vybrala číslo boty, které vám naprosto sedí, a pokud máte pocit, že byste potřebovala něco mezi dvěma velikostmi, botu nekupujte. Málokdo totiž ví, že potíže nezpůsobuje jen malá bota, která tlačí, ale, především v případě dámských módních bot, i velikost zbytečně velká! Pokud noha v botě trochu „plave“ (nemusí se ani klasicky vyzouvat, stačí mnohem menší tření) bude vám bota odírat paty. Správně zvolená velikost boty při zvednutí nohy drží a neposune se na patě ani o milimetr, nedochází k žádnému tření, a tedy ani k oděrkám. Svou obvyklou velikostí boty se při zkoušení řiďte jen orientačně, každá bota je jiná a rozdíly ve velikosti mohou být někdy překvapivé. V botách se projděte po delší dobu, než jste zvyklá. Kupte si je jen v případě, že vám kromě délky sedí i šířka a výška. Velkou pozornost věnujte materiálu. Kůže je dobrá pro všechna roční období, přizpůsobí se noze a umí nasát pot. Plátěné boty jsou rovněž vhodné. Umělou kůži a gumu si kupujte maximálně na zimu, kdy se noha tolik nepotí. Vlhkost v botě je totiž jednou z hlavních příčin tvorby puchýřů. Rovnou si přikupte pohodlné gelové vložky, které chůzi zpříjemní a zmenší riziko puchýřů.
Správný výběr ponožky
Víme přesně, co si o ponožkách například v sandálech myslí módní policie. Pokud jste ovšem zastánkyněmi pohodlí, do každé jiné boty si ponožky rozhodně vezměte, budete se cítit pohodlněji a vaše nohy vám poděkují. Nakupte si širokou škálu ponožek pro různé účely. Do balerínek, moderních tenisek a podobně vsaďte na nenápadné „ťapky“ různých tvarů včetně takových, které nejsou vidět shora. V kombinaci s gelovými vložkami a gelovými polštářky, které umístíte na „kritická“ místa, se komfort nošení těchto bot posune o sto procent. Mnohem větší možnosti stran výběru vhodné ponožky máte v zavřené obuvi. Zapomeňte na vytahanou bavlnu, která se různě krabatí a shrnuje. V takových ponožkách máte puchýře jisté už po kilometru. Rovněž umělé ponožky z nejbližší večerky, kus za 20 korun, vám neposlouží. Noha je v nich stlačená a zpocená a večer bude v hrozném stavu. Kupujte sportovní, kvalitní ponožky správné velikosti, které ponechávají noze prostor a které zejména dokážou odvádět pot.
„Rozchození“ boty bezpečně
Nové boty, ať už jde o boty trekové nebo módní, si neberte hned na celodenní nošení, nebo snad dokonce dovolenou. Nazujte si je doma, dokud jsou čisté, a choďte v nich každý večer chvíli, dokud neucítíte, že poněkud povolily a přizpůsobily se vaší noze. U kožených bot to můžete urychlit a podpořit vhodnou péčí, kterou na boty nanesete. Zbytečné je rozcházení jen u vysoce módní zcela umělé obuvi, jako jsou umělé sandály s tenkými pásky či lodičky na vysokém jehlovém podpatku. Takovéto boty nerozchodíte, budou stále stejně nepříjemné na nošení. Používejte je tedy spíše jako ozdobu než jako botu. Na ples či do divadla dojděte v normální zimní obuvi, teprve v šatně se přezujte, a pod stolem s dlouhým ubrusem se nestyďte občas lodičky vyzout a protáhnout si chodidlo a prsty. Použijte na všechna kritická místa gelové polštářky a mějte s sebou i dostatek náplastí, které si aplikujte hned při náznacích nepohodlí. Stejně tak v létě se na zahradní party dopravte klidně v rozšlápnutých teniskách a teprve na místě, kde už budete více méně jen posedávat, okouzlovat a grilovat, se přezujte do sexy nového páskového modelu. Ujistěte se také, že vlastníte minimálně jeden model vysoce pohodlných sandálů, které obujete, pokud byl předchozí den v módní obuvi pro nohy poněkud náročný. Pokud už došlo k nejhoršímu a vaše paty jsou rozedřeny do masa, a nesnesete prakticky jakoukoliv botu, zachránit vás mohou žabky, pokud zrovna nemáte namířeno někam, kde se jejich nošení nehodí. Pokud musíte do práce, zkuste nejprve ránu vyčistit dezinfekcí, které nepálí (jako je např. Betadine), poté aplikovat některý z hojivých gelů na rány, pak náplast, a nakonec na místo, kde se v botě bude náplast nacházet, gelový polštářek.
Neničte si boty
Na konec zbývá podotknout, že většina babských rad pro rozchození bot je minimálně diskutabilní. Máčení bot ve vodě či alkoholu je tak maximálně zničí a vezme jim povrchový lesk, pokud v nich budete pochodovat v mokrých ponožkách do uschnutí, zaděláte si nanejvýše na nepěkný odér. Pokud necháte botu obout někoho s větším číslem, aby vám jí rozchodil, nejen, že bude v malých botách celý den trpět, ale vyšlápne vám ji nežádoucím způsobem, třeba i s nějakou ortopedickou vadou. Brambora v botě je naprosto k ničemu, stejně jako se nedoporučuje do boty různě mechanicky bušit či jí ohýbat. Opět ji tak maximálně zničíte. Pokud se vaše boty k roztažení a „rozchození“ jaksi nemají, a přitom se jedná o kvalitnější a dražší obuv, u které jste přizpůsobení očekávali, poptejte se v obchodě po spreji, který změkčení a „povolení“ boty podpoří.