Je výživné, chutné, zasytí a pomáhá hubnout. A kupodivu je to velmi tučné ovoce. Vyrábí se z něj mexická specialita, ale chutná i jen tak rozetřené na toast. Jedná se o avokádo, které patří mezi zdatné pomocníky při nemoci i v těhotenství.
Nejstarší nalezená semena divokých avokád jsou údajně stará až 7 tisíc let, před dvěma a půl tisíci lety už avokádo vypadalo tak, jak ho známe dnes. Asi vás nepřekvapí, že jako první začali avokáda využívat Aztékové, prý nejprve sloužilo jako účinné afrodiziakum. Ne náhodou avokádo svým hruškovitým tvarem připomíná varlata. Do Evropy se tato plodina dostala až v 17. století.
Avokádo obsahuje mnoho živin, vitamínů a minerálních látek. Jsou to vitamíny K, C, B5, E, A, B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B3 (nacin). Také obsahuje kyselinu listovou, draslík, hořčík, mangan, měď, železo, zinek a fosfor. V avokádu naopak nenajdete cholesterol ani sodík. Jedná se sice o tučné ovoce, tyto tuky jsou ale tělu prospěšné. Z toho vyplývá, že patří mezi ideální potraviny pro děti i těhotné ženy.
Využití v kuchyni
I když je avokádo ovoce, využíváme ho hlavně ve „slané“ kuchyni. Chutí totiž spíše než hrušku připomíná oříšky. Tady jsou nejoblíbenější způsoby využití avokáda:
– místo másla – s trochou čerstvě mleté soli a pepře, rozetřené na toastu
– pomazánky – s vajíčkem nebo česnekem
– doplněk do salátů i k masu
– po mexicku – z avokáda se vyrábí guacamole, tradiční mexická specialita, dip k tortillám
– do smoothie – stačí rozmixovat avokádo s trochou vody, čerstvými či mrazenými malinami, jahodami nebo borůvkami a dosladit medem
– na sladko – v kombinaci s kakaem je avokádová pomazánka zdravější variantou nutelly
Zachutná i dětem
Nejspíš si myslíte, že své ratolesti budete muset do konzumace avokáda nutit a dopadne to tak, že ho nakonec sníte sami. To je ale nesmysl! Obrovskou porci živin dětem dáte právě v jemné pomazánce – sladké či slané. Máme pro vás pár receptů, které děti milují:
Rozmačkejte půlku avokáda s banánem, rozmixujte dohladka. Není třeba nijak dochucovat.
Jemná pomazánka k večeři
Avokádo rozmačkejte s dvěma lžícemi tvarohu (případně ricotty, podle chuti), přidejte trochu soli a citronovou šťávu.
Zdravá nutella
Zralé avokádo rozmixujte se čtyřmi lžícemi oblíbeného kakaa (ideální je to v raw kvalitě, které není nijak doslazované), jedním banánem a oslaďte fruktózou nebo medem. Namažte na rohlík nebo chléb. Děti se budou olizovat až za ušima!
Avokádo v těhotenství
I pro nastávající maminku a její plod je důležité přijímat co nejvíce zdravých živin. Avokádem by maminky dokonce měly nahradit i máslo a margarín. V kombinaci s vajíčkem je avokádo ideální snídaní, dodá totiž nejen zmiňované živiny, ale i dávku energie, kterou zvláště v prvním trimestru žena potřebuje.
Pokud do sebe ráno nedostanete skoro nic, udělejte si alespoň na cestu do práce smoothie ze zralého avokáda, banánu, mléka a skořice. Zvlášť v létě vás osvěží i zasytí koktejl z avokáda, jahod, vody a banánu.
Pecku nevyhazujte!
Z avokáda zůstává dost odpadu – vyhazujeme celou slupku i pecku. Tu už je ale nevyhazujte, ale zasaďte si ji podle našeho návodu.
Pecku důkladně omyjte – případná zbylá dužina by totiž začala hnít a narušila tak proces klíčení. Po obvodu pecky udělejte tři otvory. Do každého otvoru vsuňte špejli a pecku zaklesněte za okraj sklenice. Plochý konec pecky by se měl dotýkat vody. Vodu pak doplňujte postupně tak, aby byla pecka pořád v kontaktu s vodou.
Po několika týdnech, když kořeny zaplní většinu sklenice, se objeví stonek. Květináč naplňte substrátem pro množení, pecku zasaďte do zeminy z jedné třetiny, dvě třetiny musí zůstat nad zemí. Odteď už se nová rostlinka chová jako každá jiná a vy i vaše děti můžete sledovat, jak roste.