Je to jedna z prvních věcí, které byste měla ověřit, když se cítíte pořád unavená. Pokud totiž dobře spíte, relaxujete a energie pořád nikde, je třeba vědět, jestli máte dost železa!
Je třeba říct, že my ženy máme k nedostatku železa přirozené sklony. Menstruujeme. A každé krvácení znamená ochuzení organismu o cenné železo. V těle jej máme jen pár gramů, takže i malá ztráta je citelná a její projevy viditelné, protože železo potřebuje každá naše buňka. Je totiž součástí hemoglobinu, ten zase součástí červených krvinek, jež zásobují buňky kyslíkem. Jsou-li buňky okysličené, fungují. Pokud ne, přichází známá únava (protože neokysličené svaly nepracují), jež je nejvýraznějším signálem nedostatku železa, potažmo anémie.
Výstraha, kterou nepřehlédnete
Kromě malátnosti, sklonům k motání hlavy nedostatek železa zaregistrujete i díky poruchám soustředění, nevysvětlitelnému bolení hlavy. Taky můžete potřebovat víc make-upu, a i když jste na sluníčku, bledost vás neopouští. Upozornit vás na deficit mohou lámající se nehty a vlasy nebo šupinatá pokožka, popraskané rty. Vše najednou vypadá vysušeně, polámaně, a vy nevíte proč. Teď už můžete tušit – možná vám tělo říká o železo. Pokud si to chcete potvrdit u lékaře, objednejte se na krevní testy. Jestliže vám trocha teorie stačí, zkuste situaci napravit tím, že železo pomalu doplníte.
Železné zásoby
Na talíř si nakládejte hodně zelené listové zeleniny (saláty), brokolici, mořské řasy, meruňky, švestky. Z masa si vybírejte to červené – hovězí především. A nebraňte se ani vnitřnostem, například játrům. Skvělými zdroji železa jsou také ořechy, semínka, klíčky, otruby. Na slazení můžete začít používat další zásobárnu železa – melasu. Pokud si často chystáte oblíbený špenát Pepka Námořníka, jste naopak trochu vedle. Ne že by v něm železo nebylo, ale závratné množství to není. Jestliže jej připravujete navíc v oblíbené kombinaci se smetanou (třeba na gnocchi), jste vedle podruhé. Mléčné produkty vstřebávání železa komplikují.
Cestou do lékárny
Řešení můžete najít samozřejmě i v potravinových doplňcích nebo lécích, které vám při diagnóze nedostatek železe předepíše lékař. Nově dostupné jsou mj. potahované tablety vyráběné speciální technologií „durules“ zajišťující pozvolné a rovnoměrné uvolňování železa z tabletové matrice na větší ploše střeva, a tedy i jeho pozvolné vstřebávání. Důsledkem je celkově vyšší množství vstřebaného železa, které je navíc i lépe snášeno (nižší výskyt trávicích potíží, převážně zácpy, která bývá nejčastějším vedlejším účinkem při podávání železa), neboť uvedená technologie zabraňuje lokálně vysokým koncentracím železa. O tom, zda potřebujete doplnit železo a která forma vám bude nejvíce vyhovovat, se vždy poraďte s lékařem.