Zrak je nejdůležitějším z lidských smyslů, protože až tři čtvrtiny vnějších podnětů vnímáme právě díky němu. Asi všichni známe situaci, kdy nás zaskočí zarudlé a pálící oči. Většinou nás to nepřekvapí ve chvílích, kdy propaříme noc nebo trávíme přesčasy v práci zíráním do počítače. Ale zarudlé oči nemusí znamenat jen únavu, na vině může být zánět spojivek nebo další příčiny. Víte které?
Naše oči vypovídají mnohé nejen o našem fyzickém, ale také psychickém zdraví. Určitě již většina z nás zažila problém se začervenalýma očima, někdy doprovázený svěděním či pálením nebo pocitem cizího předmětu v oku. Nejčastěji jsou zarudlé oči příznakem jejich podráždění. Příčin může být ale celá řada. Mírné podráždění může způsobit suché a větrné počasí, výraznější podráždění pak souvisí se zánětem víček nebo očních spojivek. Samotný zánět může být alergický, virový nebo bakteriální.
Dalšími strašáky pro zdravé oči mohou být prach, zranění, podráždění cizím předmětem, alergická reakce, chemické látky nebo nadměrné vystavení slunci a další příčiny, mezi které patří i syndrom suchého oka. Ovšem pozor, zarudlé oko může být také příznakem vážného nitroočního zánětu nebo jiného problému. To je pak většinou spojeno se zhoršením zraku, bolestí a světloplachostí. Příčinou zarudnutí, zhoršení zraku a bolestí očí bývají nejen oční onemocnění, ale i pracovní vypětí, vyčerpanost a v neposlední řadě také psychická kondice člověka, která souvisí i se současným životním stylem.
Stoprocentní prevence není
Co se týče zánětu spojivek, pak nejčastější příčinou bývá přenos virový. Přenos může být způsoben kapénkovou cestou nebo přímým kontaktem, například ve chvíli, kdy si promnete oko. I když stoprocentní prevence neexistuje, lze podniknout nějaké kroky proto, abyste se ‚chycení zánětu‘ vyhnuli. Pokud už musíte sdílet společné prostory s někým, kdo má zánět spojivek, odborníci doporučují mýt si často ruce, používat vlastní ručníky a často větrat.
Se zarudnutím očí má co dočinění také výrazná únava. Ta nemusí být způsobena jen proflámovanou nocí. Pocit těžkých, unavených a zarudlých očí může způsobit také převislá kůže očních víček. Sice přímo nezpůsobují zarudnutí očí, ale následná únava už zarudnutí na svědomí má. Přebytečná kůže a tukové váčky se dají odstranit jednou z nejběžnějších plastických operací vůbec, a to operací očních víček. A problém se tak může rychle vyřešit.
Správný čas na návštěvu lékaře
Oční lékaři se ale setkávají i s různými závažnými onemocněními v těle, které nesouvisí přímo se zrakem, ale projevují se právě zarudnutím jinak přirozeně bílého bělma. Jako příklad můžeme uvést revmatoidní artritidu nebo Crohnova chorobu. Oko je velmi citlivé, zranit a poškodit ho lze snadno, přesto mnozí z nás při problémech s návštěvou lékaře váhají a odkládají ji až na později. Před samotnou kontrolou je vždy dobré se zamyslet nad možnou příčinou podráždění. Obecně lze říci, že pokud není přítomna výraznější bolestivost, světloplachost a zhoršené vidění, lze se pokusit několikadenní zarudnutí očí zklidnit volně prodejnými kapkami. Je-li přítomen některý ze zmíněných příznaků nebo trvá-li zarudnutí více než týden, je vhodné očního lékaře navštívit.
Souvisí zraněná psychika a problémy se zrakem?
Jak vyléčit zánět spojivek