Železo má v našem těle, respektive především krvi, nezastupitelnou funkci. Je totiž součástí hemoglobinu, prvku červených krvinek, které jsou zásobárnou kyslíku pro všechny naše buňky. Pokud buňky nejsou dostatečně okysličené, nemají dostatek železa a naše tělo pak výrazně strádá. V některých případech nedostatek tohoto minerálu vyústí až v chudokrevnost, tzv. anémii, což je závažný zdravotní problém.

„Anémie z nedostatku železa neboli sideropenie je celosvětově nejčastějším hematologickým onemocněním vůbec. V našem regionu postihuje přibližně 20 % žen a 5 % mužů, v rozvojových zemích se jedná až o 70 % populace,” říká MUDr. Jitka Koppová.

Jak se anémie projevuje? „Únava, nevýkonnost, bolesti hlavy, dušnost, bušení srdce, vypadávání vlasů… i tak se může projevovat anémie z nedostatku železa,” říká MUDr. Jitka Koppová.

 

Jak poznat nedostatek železa?

V těle je železa obsaženo jen pár gramů, takže i velmi malý pokles je citelný a jeho projevy znatelné. Dalšími faktory značícími jeho nedostatek mohou být bolesti hlavy, závratě, pálení jazyka, popraskané ústní koutky, studené nohy a ruce, dále syndrom neklidných nohou, poruchy spánku a paměti, snížená imunita či snížená funkce štítné žlázy. Nicméně ne všichni pacienti s nedostatkem železa mají již anémii, tudíž nemusí mít výše uvedené příznaky v plné míře. Mohou být ale unavenější s menší tolerancí námahy.

Velmi náchylné na nedostatek železa jsou především ženy během menstruace, anebo v průběhu těhotenství, pak i při samotném porodu a po celé období kojení. Průměrná denní potřeba železa je u menstruujících žen 15 mg a u těhotných žen se dokonce jedná až o trojnásobnou dávku. Maminky, pokud máte doma malé ratolesti, zpozorněte také, zvýšený příjem železa vyžadují i děti v období růstu.

Dávejte si rovněž pozor na diety s nízkým příjmem masa, jeho nedostatek v jídelníčku je potřeba kompenzovat správným sestavením diety. Ohroženy jsou také ženy trpící obezitou.  Případný nedostatek železa vám pomůže zjistit váš lékař. Pokud určí jen lehký pokles, může pomoci úprava jídelníčku.

 

Železná strava

Obecně je známo, že vysoké množství železa obsahuje zelená zelenina, červené maso, vnitřnosti, ryby, ale i drůbež, dále vejce, mléko a luštěniny. Důležitým zdrojem jsou také ořechy, sušené houby, obiloviny, sušené ovoce či hořká čokoláda.  Naše tělo ovšem dokáže absorbovat pouze asi 15 % železa přijímaného z potravin, záleží také na tom, jestli se jedná o živočišnou nebo rostlinnou stravu. Z živočišné se vstřebává kolem 30 % a z rostlinné pouze 10 % železa. Je tedy vhodné potraviny bohaté na železo kombinovat s vitamínem C, který podporuje jeho vstřebatelnost, konzumujte tedy častěji např. rajčata, červenou papriku, zelí, citrusy či růžičkovou kapustu.

A jak to mají vegani? Pokud nechcete jíst živočišné produkty, o to více musíte zařazovat potraviny bohaté na železo a vitamín C. Doporučují se sušené houby, pšeničné otruby, droždí, dýňová a slunečnicová semínka, luštěniny, ovesné vločky, sušené ovoce, zelená zelenina a další.

Nicméně v některých případech pouze pestrá strava nestačí a anémie se i přesto objeví. Pokud si chcete být jistá, zda máte dostatek železa, navštivte svého lékaře. Nejlepší je navštívit lékaře, nechat si stanovit krevní obraz, a případně si nechat doporučit vhodnou léčbu.

Chcete se o této problematice dozvědět více? Pak navštivte novou on-line vzdělávací platformu www.zeleznezdravi.cz