Stále častěji se lidstvo potýká s onemocněním zvaným diabetes mellitus, u nás známějším pod názvem cukrovka. Jde o závažné chronické onemocnění, které jen v Čechách v současnosti trápí zhruba 850 000 lidí. Dá se tohle onemocnění vůbec léčit?
Každý rok se toto číslo navyšuje o dalších 5–6 %. Dokonce se podle nejnovějších statistik odhaduje, že až 300 000 pacientů o své chorobě ani neví. Problém to není jen naší republiky, ale celého světa. V první polovině 20. století se cukrovka objevovala po celém světě jen zřídka.
V průběhu století vedlo k prudkému nárůstu onemocnění hned několik okolností:
- Změna životního stylu
- Problém s obezitou jak v dospělosti, tak v dětství
- Sedavé zaměstnání
- Nedostatek pohybu
- Přejídání
V roce 2013 se celkový počet diabetiků odhadoval na 382 milionů (ve věku od 20 do 79 let). Podle dosavadního vývoje statistiky předpokládají, že v roce 2035 se bude trápit s diabetem zhruba 592 milionů lidí. Vzniká tak doslova pandemie cukrovky. Odborníci proto stále častěji upozorňují na problematiku onemocnění, osvětu a prevenci v rámci Světového dne diabetu, který je stanoven na 14. listopadu.
Zajímavost:
Pokud chcete, aby se vám diabetes naopak vyhnul, stačí podle lékařů celkem málo – riziko o více než polovinu snižuje například půl hodina fyzické námahy denně a u obézních či lidí s nadváhou snížení hmotnosti o deset procent.
Civilizační onemocnění?
Diabetes mellitus je onemocnění označované jako chronické, tedy dlouhodobé a často nevyléčitelné. Při cukrovce tzv. 1. typu, která se objevuje zhruba u 10 % diabetiků, tělo přestává vyrábět dostatek inzulínu, který se tvoří ve slinivce břišní. U cukrovky 2. typu, se kterou se potýká 85–90 % nemocných, jde o špatné využívání již vytvořeného inzulínu. V obou případech pak dochází ke zvýšení koncentrace krevního cukru, k tzv. hyperglykémii.
Mezi příčiny vzniku patří:
genetické faktory, hormonální nerovnováha a zvýšená produkce některých hormonů, které ovlivňují výši hladiny cukru v krvi, některé léky, zánět slinivky břišní, špatný životní styl, obezita a stres.
Třetím typem je těhotenská cukrovka, která se objevuje, jak už prozrazuje název, v období gravidity. V těhotenství jde většinou pouze o dočasnou poruchu regulace hladiny krevního cukru. Příčinou může být obezita těhotné v kombinaci s vrozenými dispozicemi. Po porodu se u velké části žen hladina krevního cukru normalizuje, ale může být varovným signálem do budoucna. V případě druhého typu lze dokonce říci, že jde o onemocnění civilizační.