Momentálně naše tělo prahne po jediném – pořádně se zahřát. Teplý kabát, šála nebo rukavice na to ale nestačí. Aby se vám virózy a nachlazení vyhýbaly obloukem, musíte se zahřát především zevnitř. Jak? Čínská medicína to řeší stravou.
Nauka o energii potravin je součástí tohoto tradičního léčebného systému už celá tisíciletí. Rozlišuje dva základní typy potravin: záhřevné a ochlazující. To však nemá nic společného s tím, jestli je jídlo studené, nebo teplé. Jde o účinky, které jeho konzumace vyvolá v našem těle – buď ho zahřeje, nebo ochladí. Na podzim a v zimě bychom tedy logicky měli zařadit co nejvíc záhřevných potravin, které posílí náš organismus a umožní mu, aby se vypořádal s nevlídným počasím.
Připravte si teplou snídani
Začněte hned ráno. Nikdy neodcházejte z domova bez snídaně, jinak se zpomalí metabolismus a bude vám chybět energie. Raději si přivstaňte a připravte si teplou snídani. Ideální jsou obilné kaše se skořicí, sušeným ovocem (čerstvé ochlazuje), ořechy, semínky nebo se zázvorem. Dobrou volbou je i talíř horké polévky (která vám třeba zbyla od včerejší večeře), párek nebo volské oko.
Jezte hodně masa a nešetřete kořením
V zimním jídelníčku by se denně měly objevovat silné vývary. Vhodné jsou také luštěninové polévky (čočková, hrachová, fazolová, cizrnová). V této době se doporučuje konzumovat více tepelně upravených pokrmů. Jako hlavní jídlo je vhodný plátek masa, ať už hovězího, vepřového, drůbežího, ryby či zvěřiny. Mastit se doporučuje máslem nebo sádlem. Pokrmy je dobré dochucovat zahřívacím kořením, jako je zázvor, chilli, muškátový oříšek, koriandr, kardamom, cibule, česnek, křen, bazalka, hřebíček, skořice, pepř, rozmarýn, oregano nebo paprika.
Pijte černý čaj a svařák se skořicí
Zapomeňte na studené limonády, chlazené pivo, bílé víno, čerstvé ovocné džusy a zelený čaj, které tělo zevnitř ochlazují. Místo toho si dejte černý či zázvorový čaj s medem, obilnou kávu se špetkou kardamomu nebo svařák z červeného vína s hřebíčkem a skořicí.
Naordinujte si „elixír zdraví“
Pokud v zimě chcete konzumovat víc zeleniny, vyrobte tzv. pickles. Kvašená zelenina funguje doslova jako elixír zdraví – především kvůli vysokému obsahu vitaminu C, kterým se může pochlubit jen málokteré ovoce. Kromě toho obsahuje spoustu minerálů, laktobacilů a enzymů, jejichž množství se zvyšuje při procesu mléčného kvašení. Doporučuje se konzumovat 2 lžíce pickles několikrát za den. Podpoříte trávení a činnost střev a posílíte imunitu, která dostává nejvíc zabrat právě během zimních měsíců.
Vsaďte na domácí pickles
Základ tvoří mrkev, cibule a zelí, přidat můžete i ředkev, červenou řepu, kedlubnu, kapustu, květák, brokolici, tuřín nebo cuketu. Zeleninu nastrouhejte nadrobno a smíchejte s mořskou solí (1 kg zeleniny a 15 g soli). Lze přidat i křen či trochu kmínu. Potom ji po vrstvách natlačte do velké sklenice až k samému hrdlu a důkladně upěchujte, abyste vymačkali vzduch. Sklenici překryjte igelitovým sáčkem, přiklopte menší sklenicí a navrch položte něco těžkého (třeba kámen). Pokud máte kvašáček, stačí jen utáhnout víko. Nechte kvasit 3 až 4 dny při pokojové teplotě. Skladujte v lednici.
Zeleninové saláty nechte až na jaro
Snažíte se docílit optimální váhy nebo si prostě hlídáte linii? O to víc záhřevných potravin byste měla zařadit do jídelníčku. Jejich konzumace totiž funguje jako prevence toho, aby si náš organismus tvořil tukové zásoby. Pokud se rozhodnete chroupat k obědu raději salát, bude vašemu tělu zima a bude se snažit za každou cenu zahřát – mimo jiné i tím, že začne ukládat tuky. Zeleniny se samozřejmě vzdávat nemusíte, ale osmahněte si ji na troše olivového oleje.