Léto je skvělé v tom, že nám dává ty největší dobroty, které jsou slaďoučké a přitom zdravé. Ano, mluvím o ovoci. Jaké je to vaše nej?
Meloun
Meloun je jedno z nejoblíbenějších a nejšťavnatějších ovocí vůbec. Existují dva druhy – vodní a cukrový. Vnitřní část melounu obsahuje až 93 % vody. Osvěží, zasytí a zažene chuť na jakoukoliv sladkou neřest. Je vhodnou součástí diet a zdravého stylu stravování.
TIP: Kupujete-li si celý meloun, je to tak trochu sázka do loterie. Není to záruka, ale kvalitní meloun je těžký, a pokud na něj zaťukáme, ozve se dutý zvuk.
Vitaminy: A, B, C
Minerály: železo, vápník, mangan, hořčík, zinek, draslík a jód
Použití: Vychlazený a nakrájený vodní meloun je opravdové osvěžení, přidává se do ovocných salátů, alkoholických a nealkoholických nápojů. Cukrový meloun je výborný na přípravu dezertů doplněný tvarohem či jogurtem. V Itálii je oblíbený jako předkrm podávaný s parmskou šunkou.
Meruňky
Meruňky dozrávají až v půlce léta. Jsou oblíbené pro svoji sladkou chuť a příjemnou vůni. Nejlepší meruňky se pěstují na jihu Moravy a na jihozápadním a východním Slovensku.
TIP: Před vypeckováním meruňku lehce poválejte v dlani, dužina se tak snadněji oddělí od pecky.
Vitaminy: provitamin A – betakaroten, vitamin B a C
Minerály: draslík, niacin, kyselina listová
Použití: Konzumují se čerstvé, sušené, zavařené jako kompot, vyrábí se z nich džem či marmeláda. Přidávají se do koláčů a jiných moučníků a dezertů. Přezrálé plody se sbírají na kvas, z nichž se destiluje alkoholický nápoj – meruňkovice.
Třešně
Jejich dozrávání je předzvěstí léta. Mají vynikající chuť, kdo by je nemiloval! Z 80 % dužinu tvoří voda. Jsou velice vhodné při dietě, jelikož podporují vylučování a tudíž jsou vhodné při hubnutí.
TIP: Nikdy nespojujte konzumaci třešní s vodou či jinými tekutinami, raději nějaký čas počkejte, vyvarujete se tak nepříjemným zažívacím potížím.
Vitaminy: A, B, C, E, P
Minerály: hořčík, železo, jód, fosfor, zinek, vápník, draslík, křemík
Použití: Využívají se stejně jako meruňky. Nejčastěji se konzumují právě utržené ze stromu. Třešně je nutno uchovávat v chladu a temnu, rychle podléhají zkáze. Naše babičky, maminky a nakonec i my z nich snad nejčastěji pečeme koláče a bublaniny. Dále se používají při výrobě alkoholických a nealkoholických nápojů a destilátů – třešňovice.
Jahody
Jsou jedny z prvních plodů, které se objeví na našich zahrádkách. Milují je malí i velcí. Jsou výrazným zdrojem tekutin, jelikož z 90 % jahodu tvoří voda. Mají nízkou kalorickou hodnotu, proto se doporučují při nejrůznějších dietách.
TIP: Pokud nemáte možnost vypěstovat si své vlastní sladké jahody, vydejte se na samosběr. Nejen, že si vyberete ty nejlepší, ale také i výrazně ušetříte.
Vitaminy: A, B, C, E
Minerály: draslík, zinek, hořčík, síra, vápník, bor, fluor, kobalt, molybden
Použití: Díky obsahu lehce stravitelné vlákniny je snadné jahody dále tepelně upravovat, vyrobit marmeládu či džem. Přidávají se do zmrzlinových pohárů, ovocných i zeleninových salátů, dezertů či moučníků. Lehce rozmixované jahody s cukrem jsou výbornou letní pochoutkou a zmražené chutnají snad ještě lépe.