Když se venku den co den střídají mrazíky s podzimním sychravým počasím, je čas na očistu těla. Proč? Posílíte tím imunitní systém a celou zimu vás jen tak neskolí nachlazení nebo chřipka. V čem očista těla spočívá?
Během celého roku se v našem těle hromadí spoustu zdraví škodlivých toxinů, kterých je třeba se zbavit, aby naše tělo fungovalo tak, jak má. Pokud alespoň dvakrát ročně neprojde organismus detoxikací neboli očistou, může být natolik „zanesený“, že přestane správně fungovat metabolismus a vy tak začnete z ničeho nic přibírat. Proto raději začněte s očistou hned.
Kterým potravinám byste se měla vyhnout?
Detox by měl trvat minimálně týden, nejlépe však čtrnáct dní až jeden měsíc. V první řadě je zapotřebí uvědomit si, co byste v tomto období neměla jíst.
Které potraviny jsou pro vás zapovězené?
- smažená jídla
- bílá mouka
- bílý cukr
- mléčné výrobky
- vepřové a hovězí maso
- sůl
Rovněž vynechejte kávu, černé a ovocné čaje, a pokud kouříte, tak zapomeňte na cigarety.
Které potraviny jsou ty správné?
Naopak některé potraviny vám s očistou těla pomohou. Které to jsou?
Zelí: Obsahuje spoustu vitaminu A, E a C, minerály a také kyselinu listovou. Je perfektním zdrojem vlákniny. Jeho největší předností je, že zbaví tělo přebytečné vody a zrychlí metabolismus.
Česnek: Jako prevence proti nachlazení je ideální. Stačí sníst jeden stroužek denně a máte vystaráno. Mimo to ale také umí odbourat stres a snížit škodlivý cholesterol.
Zelený čaj: Jste unavená a bez života? Tak na to je výborný zelený čaj! Nepotřebujete kávu ani žádné jiné nápoje s kofeinem, zelený čaj udělá tu samou práci. A mimo to také umí pořádně nastartovat metabolismus.
Citrón: Ten by se měl stát každé ráno vaším společníkem. Půlka vymačkaného citrónu ve sklenici vody dokáže hotové zázraky. Vypijte ji hned, jakmile vstanete, a váš metabolismus bude šlapat jak švýcarské hodinky.
Červená řepa: Tato zelenina je skvělá na játra a střeva, protože podporuje jejich správnou funkci. Také ale čistí krev.
Nemusíte pít tři litry vody denně, jak se všude píše. To, kolik byste měla vypít tekutin, spočítáte podle jednoduchého vzorce: na 1 kilogram hmotnosti připadá 25 mililitrů tekutin. Pokud tedy vážíte sedmdesát kilogramů, pak správné množství tekutin vypočítáte takto: 70 x 25 = 1750 ml = 1,75 litru tekutin denně. Do tekutin se v době očisty počítá neperlivá voda, zelený čaj, všechny druhy bylinkových čajů i ovocné a zeleninové šťávy.
To ale samozřejmě nejsou všechny potraviny, které při očistě můžete konzumovat, velkou službu vám prokáže i:
- květák
- špenát
- dýně
- zázvor
- bylinky
- grep
- ryby
- kuřecí nebo krůtí maso
- veškerá zelenina
- zakysané výroby
Jablečná a rýžová očista
Očista se skládá i z dnů, kdy konzumujete jen vybrané potraviny, tekutiny a nic jiného kromě zeleného čaje a vody jíst ani pít nesmíte. Velmi oblíbená je například třídenní jablečná očista, při níž konzumujete pouze jablka, přesněji jeden a půl kilogramu jablek denně. Jablka nesmí být nijak tepelně upravená. Jakmile jablečný detox skončíte, dalších pět dní je třeba konzumovat pouze veganskou stravu, tedy nejlépe jen ovoce a zeleninu.
Další rozšířenou očistou je rýžová. Sedm dní v kuse jíte pouze rýži a to v bio kvalitě a v jakémkoliv množství.
Zeleninové a ovocné šťávy
V posledních letech si ženy hodně oblíbily čerstvě vymačkané zeleninové šťávy. I ty mohou sloužit k očistě. Tři dny popíjíte pouze šťávy z čerstvé zeleniny, a to klidně i pětkrát či šestkrát denně. Zaměřte se především na zeleninu, jako je červená řepa, mrkev, celer, zelí a okurka. Šťávy můžete doplnit o jablečnou či pomerančovou šťávu. Nejlépe však tyto zeleninovo-ovocné koktejly chutnají s bylinkami. Výborná je pažitka, řeřicha nebo petrželka. Denně byste měla vypít zhruba dva a půl litru šťávy.