K tomu, aby se vám povedlo genetiku přelstít, ideálně i pozměnit tím správným směrem, potřebujete ale přesně vědět, co vám škodí a co naopak prospívá.
Nečetla jste první díl? Najdete ho zde.
Začněte jídelníčkem a nechte si pomoct například tzv. Komplexní nutriční typologií, na jejímž základě jsou odborníci schopní sestavit vám nutriční profil osobnosti. „Komplexní nutriční typologie je souhrn více typů typologií, které lze o člověku zjistit. Patří sem například metabolický typ nebo typologie podle ájurvédy a další. Je to vlastně takový průsečík hodnocení klienta podle různých parametrů, na základě kterého se určí vhodné a nevhodné potraviny. Ty vhodné danému jedinci pomáhají, ty nevhodné naopak škodí. Tím lze sestavit optimální způsob stravování, který pomáhá snadněji a rychleji dosáhnout požadovaných výsledků,“ popisuje hlavní nutriční terapeutka ze Světa zdraví a znovu zdůrazňuje, že boj s geneticky danou nebo ovlivněnou obezitou je běh na dlouhou trať a více než kterýkoliv jiný druh obezity se neobejde bez podpory odborníků. Mnohdy i z řad psychologů, protože bylo už dávno prokázáno, že jídlo úzce souvisí s psychikou, a pokud jste například v rodině zvyklí „zajídat“ stres nebo silné emoce, je to přesně kapitola, kterou by vám měl pomoct vyřešit psycholog…
Máte pohybovou inteligenci?
Logické přitom všem je, že se genetická výbava podepisuje i na tom, jak jste na tom s láskou k pohybu. „Existuje termín pohybová inteligence. Je dědičná a její výše odpovídá lehkosti, s jakou se pohybu učíte. Někdo vidí pohyb, a ihned ho zopakuje, jiný je rád, že se naučí s nadsázkou koordinovat ruce a nohy,“ podotýká Markéta Brožová, hlavní trenérka fitcenter Contours. Důležité je vědět i to, že genetika ovlivňuje ještě další faktory: jak spalujete, jak snadno se vám rýsují svaly… „Z tohoto hlediska vydělujeme na základě genetických parametrů tři základní typy postav a podle nich pak zase umíme určit, který pohyb je pro něj nejlepší,“ konstatuje Markéta Brožová, a hned je popisuje:
- EKTOMORF: Je to člověk vyšší, dlouhý, šlachovitý, snadno spaluje a nejlepší jsou pro něj atletické disciplíny, běh a podobně.
- ENDOMORF: Bývá spíše zavalitý, menší, hmota se ho doslova drží, spalování je spíše pomalé a více mu vyhovují silové sporty.
- MEZOMORF: Je kombinací obou – a je na odborníkovi, aby mu pomohl najít to, co je pro něj to nejvhodnější.
3 druhy geneticky dané obezity
SYNDROMATICKÁ – projevuje se jako syndrom jiného onemocnění, můžeme o ní mluvit například, když zdědíte předpoklady k onemocnění štítné žlázy, konkrétně k její snížené funkci (tzv. hypofunkci), u níž tělo neprodukuje dostatek hormonů T3 a T4 a u níž je jedním z možných projevů nadváha či obezita
MONOGENNÍ – otázka obezity je daná mutací jediného genu, nevyskytuje se příliš často, ale když, končívá často tzv. morbidní obezitou. Patří k ní například mutace tzv. leptinového receptoru. Leptin je přitom hormon, který pomáhá regulovat příjem potravy i následné spalování
POLYGENNÍ – v případě této obezity se dá jen těžko rozklíčovat jediný viník, ale zdá se, že jde o případy, kdy se (zjednodušeně řečeno!) do genů natolik zapíšou špatné stravovací a další návyky z oblasti životního stylu, že doslova a do písmene přejdou automaticky „do krve“ i dalším generacím…
Věděli jste, že…
… se v našem těle zásluhou evoluce vyvinul i tzv. úsporný gen? Aktivoval se vždycky v období hladomoru, dnes u některých lidí přichází k sobě, když se rozhodnou hubnout. Tělo se pak odmítá zbavit svých zásob, které by mu pomohly za skutečného hladomoru přežít. Možná i proto je někdy zbavování se nadváhy tak složité!