Toužíte po nových sportovních zážitcích? Zkuste třeba discgolf, kanjam, wakeboarding či slackline. Vsadím se, že vás budou bavit!
Fotbal, plážový volejbal, tenis, ping-pong? Pro někoho stará dobrá klasika, která třeba na dovolených nikdy nezklame. Jiné ale už tak trochu ohraná písnička začínající nudit. A tak není divu, že se do popředí derou nové sporty, kterým propadá stále více nadšenců. Už jste o nich slyšeli?
Discgolf: zábava podobná golfu, avšak s létajícím talířem
Discgolf. Tušíte správně, že jde o hru odvozenou od golfu. Zásadní rozdíl je však ten, že zatímco vybavit se na klasický golf znamená ukrojit z rodinného rozpočtu pěkný kus koláče, discgolfovou sadu – tři létající disky – pořídíte do tisícovky.
A vlastně ani nic kupovat nemusíte, na některých hřištích vám ji za pár korun půjčí. A nebojte, discgolf nepředepisuje žádný dress code. Takže nepotřebujete speciální obuv ani trička s límečkem.
Nová hřiště vznikají jako houby po dešti
Pravidla discgolfu vycházejí z těch golfových. Avšak místo pálení míčku do jamky se trefujete speciálním létajícím talířem do ocelového koše. Vítězem je ten, kdo zasáhne všechny cíle (na hřišti bývá 6 až 12 košů) na co nejmenší počet pokusů.
Není vám to dost jasné? Nezoufejte. Na začátku každého hřiště najdete informační tabuli s plánkem a podrobným vysvětlením pravidel, kterým porozumí jistě každý.
Hřiště bývají ve veřejných parcích – v současnosti jich je po republice zhruba 70. A to, že nová vznikají jako houby po dešti, jen dokazuje, o jak oblíbený sport se jedná. Dá se hrát jak rekreačně, tak i na nejvyšší soutěžní úrovni. Mimochodem, třeba v Americe, kde se discgolf v 70. letech zrodil, už začíná být stejně populární jako golf. A ve Finsku? Tam je to momentálně sportem číslo 1!
Kanjam: Od jednoho koše k druhému
I kanjam se hraje s létajícími talíři, kterými se trefuje do plastových košů. Tahle nekontaktní hra, která se v Evropě objevila poměrně nedávno, je určena pro dva dvoučlenné týmy, které mezi sebou soutěží.
Pravidla jsou jednoduchá. Koše umístíte od sebe patnáct metrů. Od jednoho se hází, za druhým stojí parťák z týmu, který tečováním napomáhá talíř do koše nasměrovat. Ale není to jen tak, za všechno dostáváte určitý počet bodů.
Jeden připíšete, pokud tečující hráč dotykem nasměruje talíř do koše, ten se ho však jen dotkne a skončí na zemi. Dva body jsou za stejný hod, avšak talíř se koše dotkne bez pomoci tečujícího hráče. Tři body jsou za přesnější trefu – tečující kolega talíř do koše umístí. A čtyři body dostáváte za čistý hod do koše bez toho, aniž by parťák vypomohl. Vyhrává dvojice, která jako první dosáhne jednadvaceti bodů.
Trénuje soustředění a rychlou reakci
I když jde o hru technickou, důležitá je i taktika a psychická odolnost týmu. Kanjam také rozvíjí celkovou koordinaci, trénuje soustředění a rychlou reakci.
A ještě jedno plus. Kanjam můžete hrát kdekoli. Venku na louce, v parku, ale třeba i v tělocvičně. A když budete dobří, klidně se neváhejte přihlásit na nějaký turnaj. Ano, čtete správně – klání v kanjamu se u nás pravidelně pořádají od roku 2012. A vrcholem sezóny bývá Mezinárodní mistrovství České republiky, které se letos odehraje 15. září v Praze. Troufnete si?
Wakeboarding: Na prkně po vodní hladině
Milujete adrenalin, a navíc i vodní hrátky? Pak se rozhodně musíte seznámit s wakeboardingem, jedním z nejrychleji se rozvíjejících vodních sportů v Americe. Uvidíte, že to bude jízda vašich snů!
A teď o co jde. Laicky řečeno o snowboarding, avšak na vodě, kdy jedete za lanem taženým vlekem nebo lodí. Pokud se v duchu radujete, že to pro vás bude hračka, protože máte snowboarding v malíčku, nenechte se zmást! Zkušenost z tohoto zimního sportu vám tu bude tak trochu k ničemu. Podobné je maximálně to, že přední noha zůstává přední. Jo, a ještě jedna drobnost, že prkna si můžou být podobná.
Jediná brzda? Váš zadek!
Co budete muset zmáknout? Wakeboarding vlastně kombinuje techniky vodního lyžování a surfingu. Víc asi netřeba rozepisovat. Instruktor vám totiž před první jízdou vše vysvětlí – řekne vám, jak správně startovat, jak na prkně stát, jak držet hlavu, kam se dívat, kde mají být kolena, jak zatáčet…
Od nás snad jen jedna rada. Myslete na to, že při wakeboardingu jako brzda spolehlivě poslouží jen váš vlastní zadek. Pokud tedy ucítíte, že vám docházejí síly, prostě si na něj dřepněte.
Jinak ale nutno říct, že vás při wakeboardingu čeká zcela nový zážitek. A nelze vyloučit, že návykový…
Slackline: Procházka vzduchem
Slovo slackline jistě mnozí teď čtou poprvé a určitě netuší, co se za ním skrývá. Nevadí, ani já jsem donedávna o tomto sportu neměla ani ponětí…
Určitě si všichni dokáží vybavit působivé provazochodecké cirkusové číslo. Tak slackline je něco podobného, akorát se ve vzduchu promenádujete na zhruba 3 až 5 centimetrů širokém pružném popruhu a modlíte se, abyste nespadli. A ještě jeden rozdíl. Lajna není napnutá napevno, ale je pružná.
Na pročištění hlavy a odpočinek
Říkáte si, co může být na chození po lajně tak zábavného? Tak to byste se divili! Pokud tuhle aktivitu budete chtít provozovat rekreačně, je to dobrý způsob odreagování se, pročištění hlavy, najednou se vám jakoby zastaví čas a vy si opravdu skvěle odpočinete. Navíc se tak učíte koncentraci, stabilitě, klidu – ten je velmi důležitý, stejně jako správné dýchání.
A ptáte se, kam a jak vysoko se lano napíná? Tak to je jednoduché. Popruh se většinou natahuje mezi dva stromy a výšku si zvolíte sami. Ovšem zkušenější „moderní provazochodci“ si můžou střihnout i takzvaný watterline – nad vodou, longline – to je zase lajna delší než třicet metrů či se na popruhu naučit i nějaké kejkle a akrobatické kousky.
Královská disciplína – lano v šílené výšce
Ovšem highline, což je královská disciplína tohoto sportu, je fakt mazec. Lajna se totiž natahuje vysoko mezi skalními věžemi, v korunách stromů či mezi mrakodrapy. Pro zajímavost, rekord v highlinu drží jistý Christian Schou, který v roce 2006 přešel lano přes fjord v norském Kjeragu, a to ve výšce celého jednoho kilometru!
No, ale myslím, že inteligentní žena se do podobných šíleností pouštět nebude, dost zábavy si jistě užije i na lajně umístěné v bezpečné výšce. Tak co, milé dámy, není to pro vás nová výzva?