Běh je nejpřirozenější pohyb. Na tom se shodnou snad všichni odborníci. Navíc tenhle sport patří k těm nejlevnějším a nejsvobodnějším. A co víc – je mimo jiné také nejúčinnější v boji proti shazování nadbytečných kilogramů, o pozitivních účincích na naše zdraví nemluvě. Tak co, dámy, jdeme do toho?
Pojďme si to ještě jednou shrnout – běhání je prostě zdravé. „Zlepšuje psychickou kondici. Tvorba endorfinu snižuje stres a zvyšuje nám sebevědomí. Reguluje hladinu cholesterolu – snižuje „špatný“ LDL cholesterol a současně zvyšuje hladinu dobrého HDL cholesterolu. Zvětšuje hustotu kostí a chrání před osteoporózou. Běháním si rovněž zvětšujeme VO2 max., neboli maximální spotřebu kyslíku, kterou využijeme k lepším sportovním výsledkům,“ vypočítává pozitiva brněnská trenérka běhu Hana Homolková, vicemistryně na 10 km v silničním běhu a držitelka dvou bronzových medailí na Mistrovství České republiky v běhu přes překážky na 3000 metrů.
Obézní by měli začít se svižnou chůzí
Důvodů, proč začít běhat teď a tady, najdeme spoustu. A pokud jste zdravá, neexistuje žádné omezení, které by nám v tom mohlo zabránit. Snad až na jediné – příliš mnoho nadbytečných kil.
„Běh nedoporučuju lidem s velkou nadváhou. A to z důvodu maximálního zatěžování pohybového aparátu – především nosných kloubů. Silně obézní by měli začít svižnou chůzí, kterou postupně budou měnit v pomalý běh,“ radí Hana Homolková.
Ani vyšší věk není překážkou
Namítáte, že jste na běhání už stará? Ani náhodou! Začít se dá totiž kdykoli. Ať je vám dvacet, třicet, padesát, šedesát i více. Jen, jak tvrdí Miloš Škorpil (ultramaratonec, největší propagátor běhu v naší republice a zakladatel běžecké školy), je potřeba znát, co vám bude váš partner, v tomto případě tělo, ochotný tolerovat, co mu bude ku prospěchu.
Poraďte se s trenérem
Pokud se běhání rozhodnete zkusit, je lepší si pro začátky najít nějakého trenéra, který vám ukáže základy správné techniky. „Určitě doporučuju naučit se prvky základní běžecké abecedy, správný došlap chodidel, práci rukou a držení celého těla,“ říká Hana Homolková s tím, že zpočátku není kam spěchat. Stačí běhat pomaleji a stále stejnou rychlostí.
Těm, kteří nikdy neběhali, trenérka radí začít pomalým klusem a střídat ho s chůzí. „Zdatnější mohou běžet celou dobu – během prvních tréninků přibližně dvacet minut. Postupem času se doba i rychlost zvyšuje,“ přibližuje tréninkový plán Hana Homolková.
Nechtějte hned maximum
Důležité je také uvědomit si, že běháte jen a jen pro sebe. Nikdo nevyžaduje, aby z vás hned byl Usain Bolt v sukních. Proto zpočátku zapomeňte na metu v podobě maximálních výsledků. „Pomalý postup zvětšování zátěže pomáhá předcházet zraněním a frustracím, že to nejste schopni zvládnout,“ upozorňuje Hana Homolková.
Vzápětí ale mladá trenérka dodává, že určitá motivace není na škodu. „Já svým běžkyním radím, aby se do budoucna přihlásily na nějaký závod. Budou tak mít snahu se připravit, budou mít důvod k tréninku,“ usmívá se Hanka.
Vaše proměna
A ještě něco na závěr. Nemůžu si totiž nechat pro sebe tato slova Miloše Škorpila: „Dámy, je důležité si uvědomit, že běh všechny mění. Začnete-li s ním, váš běh života nabere jiný směr. Skrz běhání získáte čas na sebe, získáte čas přemýšlet, přijít na věci, které okolo vás dosud jen kroužily a neměly šanci k vám proniknout. Tím, že se naučíte naslouchat svému tělu, naučíte se také naslouchat a slyšet to, co vám sdělují i jiní. Tohle všechno povede k vaší proměně…“
No, milé ženy, jak vám to zní? Přiznám se, že já bych běh potřebovala jako sůl. Půjdete do toho se mnou?
Běh je lepší než jakákoli kosmetika
Běh, stejně jako jiné vytrvalostní sporty, pomáhají k lepšímu prokrvování tkání, a to i včetně pokožky. A tím působí jako přírodní kosmetika.