Není to lehké, dopřát si osm hodin spánku v současném světě plném shonu, přepracovanosti a technologií. Dny, kdy člověk popíjel horké mléko a počítal ovečky, aby si navodil spánek, jsou za námi. Přitom dostatek kvalitního spánku pozitivně ovlivňuje celkové zdraví a spokojenost víc, než byste očekávali.
Jeho nedostatek naopak zhoršuje soustředěnost, škodí vztahům a je často spojen s problémy s duševním zdravím a se zdravotními obtížemi, jako je diabetes a obezita.
Spánek a kvalita života
„Rozhodující vliv na naše zdraví má kromě kvality nočního spánku i jeho délka. Ukazuje se, že nejnižší úmrtnost se vyskytuje u jedinců s délkou nočního spánku 6 až 7, maximálně 8 hodin. „Rizika týkající se kardiovaskulárních onemocnění, cévních mozkových příhod, cukrovky, nadváhy i maligních novotvarů se výrazně zvyšují při jeho délce pod 5 a nad 9 hodin,“ popisuje prof. MUDr. Soňa Nevšímalová, DrSc.
Nejčastější poruchy spánku
Nespavost
Nespavost je frustrující a vysilující, často si však neuvědomujeme, že jí trpíme. Nejzřetelnějším příznakem nespavosti je obtížná nebo úplná neschopnost usnout, a když už se to povede, tak se člověk často probouzí a těžko zas usíná. Následky nadměrné ospalosti se pak projevují během dne. Nespavostí trpí více ženy. Seznam příčin je dlouhý. Může zahrnovat depresi, neklid a úzkost, neúnosnost špatných zpráv, stres, nemoci spojené s bolestí, prostředím či dopad některých faktorů životního stylu, například pobývání v hlučném prostředí a popíjení vysokého množství kofeinu během dne.
Pro osoby trpící spánkovými potížemi máme dobrou zprávu. Nespavost se dá léčit jednoduchými změnami chování. Mnoho pacientů zaznamenává skvělé výsledky díky meditačním cvičením nebo s dopomocí různých aplikací. Velkou pomoc představují relaxační techniky, jako je dýchání, jemné cvičení a jóga. Čistá mysl je klíčem k úspěchu, jak nespavost porazit.
Pomoci může také vypnutí různých zařízení nejpozději hodinu před spánkem. Neustálá stimulace z našich smartphonů a tabletů udržuje náš mozek v aktivním stavu a vypnutím všech zdrojů internetu přes noc přispějeme k lepší kvalitě spánku. Neustálé signály vysílané ze zařízení narušují náš spánkový vzorec, aniž bychom si to uvědomovali. Omezení příjmu kofeinu a alkoholu několik hodin před odchodem do postele dokáže také mnoho změnit. Neuvědomujeme si, jak tyto látky naše tělo ovlivňují, dokud nezkusíme žít bez nich!
Spánková apnoe
Obstrukční spánková apnoe (OSA) nastane, když se ve spánku uvolní krční stěny, což způsobí zúžení a tím narušení pravidelného spánkového vzorce. Dočasný nedostatek přísunu kyslíku do mozku vás vytáhne z hlubokého spánku, a buď vás zcela probudí, anebo vás přivede do lehkého a snadno narušitelného spánku. Naštěstí se dech během této fáze navrací do normálního stavu. K průvodním příznakům patří také hlasité chrápání nebo lapání po dechu.
Předchozí řádky zní možná děsivě, ale obvykle mohou být nežádoucí účinky méně hrozivé a podobné nespavosti – mezi nimi je vyčerpání, podrážděnost a špatná nálada. Tyto symptomy však mohou způsobovat větší problémy partnerovi či partnerce osoby postižené spánkovou apnoí. Pacienti si tyto epizody často nepamatují nebo se neprobudí, tudíž o nich nemají žádné povědomí.
Věk, hormonální změny, nárůst váhy a návyky, jako je kouření, mohou spánkovou apnoi způsobit anebo přispět k jejímu vzniku.
Syndrom neklidných nohou
Jeden z deseti lidí trpí syndromem neklidných nohou, který může vést k nespavosti a dalším poruchám spánku. Syndrom neklidných nohou je neobvyklým stavem a způsobuje to, že člověk pociťuje, že jeho nohy se musí neustále pohybovat. Za klidného stavu cítí třesení, škubání a vnitřní cukavý pocit. Ve velmi extrémních případech to může ovlivnit i ruce. Příznaky se typicky objevují v noci, a často trvají do té doby, než se trpící nezvedne. Nezřídka se tento stav může vyskytnout u dětí a není neobvyklé, že je zaměňován s růstovou bolestí.
Příčiny této nemoci jsou často neznámé, ale odborníci si myslí, že je způsobena dalšími zdravotními podmínkami, jako je nedostatek železa a reakce těla na vlastní dopamin. Pokud se necháte vyšetřit a nemáte ani jeden z těchto příznaků, můžete vyzkoušet každodenní cvičení a zlepšovat své spánkové návyky.