Právě jste se vrátila z daleké cesty a jste vyčerpaná, unavená a dělá se vám špatně od žaludku? Seznamte se s pásmovou nemocí. Víte, jak nad ní zvítězit?
Známe to všichni, kdo jsme aspoň jednou cestovali do vzdálených zemí. Jsou tři ráno a vám se pořád nechce spát. Zato v pět odpoledne už máte půlnoc a netoužíte po ničem jiném než si jít lehnout. Jak překonat takzvaný jet leg?
Co je jet lag?
Jde o pásmovou nemoc, která se projeví téměř pokaždé, když překonáváte tři a více časových pásem. A často se s ní setkáte až po návratu z dovolené. Není to ale nemoc v pravém slova smyslu. Nevyřešíte ji prášky, kapkami ani jinými lékařskými medikamenty. Jedná se spíš o fyzické potíže spojené s těmi psychickými.
Jak se projevuje?
Jet lag může provázet hned několik příznaků, například únava, nespavost, bolesti břicha, žaludeční potíže nebo bolest hlavy. Na základě toho pak může dojít k podráždění, přecitlivělosti nebo stresu.
Dá se tomu vůbec předejít? Anebo se aspoň jet lagu rychle zbavit? Dá. A my víme jak. Pokud nechcete trávit dovolenou unavení a vynervovaní nebo naopak chcete být po návratu ze vzdálené destinace co nejrychleji fit, zkuste se řídit podle následujících pravidel.
-
Změňte své návyky
Den nebo dva před cestou do vzdáleného časového pásma si jděte lehnout o hodinu dříve nebo později, záleží, zdali letíte na západ nebo na východ. Pokud letíte na západ, kde je o několik hodin méně než u nás, běžte si lehnout o hodinu později, pokud na východ, jděte spát o hodinu dříve.
-
Dbejte na jídelníček
Několik dní před odletem jezte k snídani především bílkoviny, ty vám dodají sílu. Sáhněte po mase, vejcích nebo luštěninách. Snažte se také omezit pití kávy. Večer nejezte nic tučného, naopak zvolte lehké jídlo, například rýži nebo polévky. Během dne, hlavně při přeletech z jednoho časového pásma do druhého, pijte zázvorový čaj.
-
Nepijte alkohol
V den odletu ani den před ním nepijte žádný alkohol ani kávu. Místo toho sáhněte po vodě nebo čaji. Skvělý je buď již zmíněný zázvorový anebo mátový.
-
Spát jděte, až když je tma
Ať jste dorazili do cílové destinace nebo se vracíte domů, snažte se jít spát až tehdy, když začne být tma a je alespoň po deváté večer. I za cenu toho, že budete muset zůstat vzhůru celý den. Pokud je to pro vás hodně náročné, zdřímněte si i během dne. Ale ne na déle než jednu hodinu. Snažte se být co nejčastěji na vzduchu a na slunci, dodají vám potřebnou energii.
Tohle nikdy nedělejte
Jestliže máte tendenci být v letadle co nejdéle vzhůru a koukat do počítače nebo na obrazovce před vámi sledujete filmy, nedělejte to. Modré světlo, které přístroje vydávají, nemají na náš organismus vůbec příznivý vliv. Narušují totiž tvorbu spánkového hormonu, takzvaného melatoninu. Proto se vám pak bude hůře usínat. Nikdy si také neberte prášky na spaní. Ty vám rozhodí organismus samy o sobě. Pokud máte při mezipřistáních tendenci ihned sáhnout po cigaretě, vynechejte ji.