Péče o chrup není nic složitého. Na druhou stranu, nebudete-li znát zásady správného čištění a nenaučíte se s kartáčkem pracovat, svým zubům příliš nepomůžete. Ba naopak – můžete jim i uškodit.
Většina z nás si myslí, že stačí čistit si zuby rychlými tahy zprava doleva a zleva doprava. Ale to je špatná technika. Existuje totiž jen jedna správná, která platí jak pro manuální kartáčky, tak pro ty elektrické.
Nahoru a dolů, to je ten správný pohyb
Čištění zubů rychlými pohyby zprava doleva a naopak přináší mnohé komplikace. Snadno si tím poškodíte dásně a ke všemu se nedostanete do mezizubních prostor. Proto je mnohem účinnější čistit si zuby odshora dolů a zdola nahoru. Tah je třeba rovněž provádět co nejrychleji, abyste smyla nečistoty i plak a z prostoru mezi zuby odstranila vše, co se do něj během dne dostalo. Ale kartáček rozhodně není všemocný, a tak je zapotřebí použít alespoň třikrát do týdne (nejlépe však denně) mezizubní kartáčky nebo zubní nit, které se postarají o to, aby v mezizubním prostoru nezbylo vůbec nic.
Čtyři minuty jsou akorát
Zvládáte-li si čistit zuby tou správnou technikou, gratulujeme! Máte z padesáti procent vyhráno. Přesto to není vše, co potřebujete vědět. Aby zubní hygiena byla úplná, je třeba dbát i na pravidelnost i délku samotného čištění zubů.
Nestačí čistit si zuby čistit tři minuty, jak se obvykle píše. Je zapotřebí věnovat zubům minimálně čtyři minuty dvakrát denně. Ideální ovšem je, když si zuby vyčistíte pokaždé, kdy konzumujete sladkosti nebo jídlo, které se lepí na zuby.
Když si ale budete čistit zuby zase příliš často nebo dlouho, poškodíte si dásně, narušíte zubní sklovinu a také si můžete odhalit zubní krčky, což je také špatně. Někdy jde totiž o dost bolestivou záležitost. Proto dbejte na rčení – všeho s mírou.
Nezapomínejte na dásně
Čištění zubů by ovšem nebylo kompletní, kdybyste vynechala dásně. Nikdy na ně kartáčkem netlačte příliš silně, tak je můžete poškodit. Také je dobré si po každém čištění zubů vypláchnout ústa ústní vodou, nejlépe takovou, která podporuje regeneraci dásní.
I jazyk je důležitý
Věděla jste, že je důležité dbát i na hygienu jazyka? Drží se na něm nejvíce bakterií. Podle mnohých vědeckých studií právě jazyk může v celých sedmdesáti pěti procentech případů za nepříjemný zápach z úst. Jen ve zbylých dvaceti pěti procentech je zápach způsoben nesprávným čištěním zubů. Jakmile je na jazyku bílý lepkavý povlak, znamená to, že se vám v ústech nahromadila velká hromada toxinů, a těch je potřeba se rychle zbavit.
Na čištění jazyka existuje speciální dřevěná škrabka i kartáček. Ty rychle a účinně zbaví jazyk plaku a bakterií. Můžete však použít i obyčejný zubní kartáček, ten vás ale všech bakterií rozhodně nezbaví. Jazyk je také zapotřebí čistit minimálně dvakrát denně alespoň tři minuty. Tak docílíte nejvyšší účinnosti.
A jaký další bonus plyne z pravidelného čištění jazyka? Chuťové buňky budou pracovat mnohem intenzivněji, a tak si díky tomu i více vychutnáte i vaše oblíbené pokrmy a nápoje. V neposlední řadě tím taktéž prospějete vašemu zažívacímu ústrojí.
Jaký kartáček je ten správný?
Při výběru správného kartáčku mějte na paměti, že čím měkčí je kartáček, tím větší je jeho účinnost. „Spousta lidí si myslí, že čím tvrdší štětiny zvolí, tím budou jeho zuby bělejší a čistší, ale tak to není. Tvrdé štětiny nevyčistí zuby lépe než měkké, a navíc snadněji poškodí zubní sklovinu,“ říká přední americká zubní dentistka Kimberly Harmsová. Nejměkčí kartáčky se hodí zejména pro ty, co mají velmi citlivé dásně a zuby. Pokud si ale přeci jen zuby raději čistíte tvrdším kartáčkem, alespoň jím na zuby ani dásně netlačte. Jinak si způsobíte zranění a zaděláváte si na nepříjemnou infekci. Nejlepší je zvolit zlatou střední cestu.