Bolavé puchýřky kolem rtů – opary, které dokážou neskutečně svědit a potrápit, zná většina z nás. Někteří se s nimi ale setkají jen párkrát v životě, u jiných jsou téměř stálým nevítaným hostem.
Prosté opary – jak se říká puchýřkům naplněným tekutinou, které se nejčastěji objevují na rtech a v jejich těsné blízkosti – vznikají poté, co se do našeho těla dostane virus pojmenovaný herpes simplex přenášený vzduchem a přímým kontaktem s nakaženým. Virus postihuje převážně kůži a sliznice a je zákeřný zvláště v tom, že po prvotní nákaze zůstává v těle a čeká na svoji příležitost. Mezi spouštěcí mechanismy patří třeba oslabená imunita nebo stres.
Proč právě já?
Ačkoli podle lékařských statistik na opary opakovaně trpí každý šestý Čech, možná vás při prvotním svědění rtu napadne otázka: proč zase já? Někteří lidé se s oparem totiž setkávají opakovaně. Jakmile se virus Herpes simplex dostane do našeho těla, může nakažení proběhnout skoro bezpříznakově, nebo naopak velmi silně s postižením sliznic dutiny ústní. Většina lidí pak navíc zůstává nosičem infekce. Zbavit se viru jednou provždy bohužel není možné. Jeho vlastnosti jsou takové, že to imunita nezvládne. V nejlepším případě ho může „držet pod pokličkou“, optimálně celý život. To jestli ho pod pokličkou udržíme, pak záleží na různých provokačních faktorech. Výsev oparů může vyvolat únava, mezi časté „spouštěče“ patří například stres, menstruace, hladovění, oslnění, pobyt ve vysoké nadmořské výšce, a také probíhající onemocnění, ať lehčí nemoci z nachlazení, nebo závažnější nádorová onemocnění.
Banálně i závažně
V případě, že se opar objeví kolem rtu, jedná se o nezávažný projev infekce a většinou stačí zaběhnout do první lékárny, kde seženete volně prodejné léky. Opary se léčí celkovým klidovým režimem, úpravou životosprávy, případně mírnými zklidňujícími prostředky a potíráním lehkou šetrnou desinfekcí. Neuškodí krátkodobý vyšší přísun vitamínů B a C. V případě, že onemocnění má těžší průběh, rozhodně kontaktujte svého praktického lékaře nebo dermatologa. Virus totiž může napadnout jakýkoli kožní či slizniční povrch, včetně oční rohovky nebo genitálu, a to je pak opatrnost a návštěva lékaře na místě. Stejně tak, pokud se projeví na větších plochách, napadne-li osoby s oslabenou imunitou, protože pak může poškodit vnitřní orgány anebo se objevuje častěji, třeba až 3× do měsíce a je provázen dlouhodobou únavou.
Jaká hrozí nebezpečí:
- neléčené opary, které se objevují v blízkosti oka, mohou způsobit poškození zraku nebo přímo oslepnutí
- jakmile se vám objeví puchýřek, jste vysoce infekční, protože puchýřky obsahují aktivní virus, a proto je potřeba vyhnout se přímému kontaktu s druhými lidmi. Rozhodně se nedoporučuje puchýřek propichovat
- těžký průběh může poškodit vnitřní orgány, způsobit zánět mozkových blan a mozku