Klimatizace je v tropických teplotách dobrý sluha, ale zlý pán. Je třeba hlídat její použití doma i v kanceláři, abyste si nezadělali na nepříjemné zdravotní potíže.
Nejdůležitější je správně nastavit teplotu vzhledem k teplotě venku. Teplota interiéru by měla být nižní maximálně o 5 stupňů, než je venku. Tedy v případě 30 stupňů je to 25. Pokud venku panuje tropické počasí a rtuť teploměru r i ve stínu výrazně překračuje třicet stupňů, tak je jasné, že se tímto pravidlem nebude chtít řídit.
Postupné ochlazení i oteplení
Přesto zkuste nastavit klimatizaci s maximálním rozdílem 7 stupňů oproti venkovní teplotě a vypnout ji asi hodinu předtím, než půjdete ven, a zapnout ji teprve po příchodu domů (nepoužívejte časování, které způsobí, že z vedra přicházíte do vychlazeného domu nebo kanceláře). Nezapínejte si klimatizaci, pokud se v prostorách zdržíte chvilku a zase budete muset jít ven. Časté střídání teplot vašemu tělu i zdraví neprospívá.
Nezapomínejte větrat
Proud studeného vzduchu nesmí směřovat přímo na vás. V opačném případě si koledujete o virózu, angínu nebo alespoň pořádnou rýmu z nachlazení.
I když používáte klimatizaci, nezapomeňte ráno a večer, když jsou teploty přijatelné, dům, byt nebo kancelář řádně vyvětrat. Klimatizace vám čerstvý vzduch nenahradí. V příliš chladné místnosti navíc ztloustnete – tělo nebude muset vydávat energii na ochlazování a také budete mít větší hlad.
Hlídejte vlhkost vzduchu
Dejte si pozor na vlhkost vzduchu. Většina klimatizací jej vysouší, proto si raději pořiďte model se zvlhčováním. Příliš suchý vzduch může způsobovat kožní i dýchací problémy a nesvědčí alergikům. Ideální je klimatizace, která má obě funkce – zvlhčování i vysoušení, které se dají použít dle potřeby. V létě zvlhčovat a v zimě třeba i přitopit a vysušit příliš vlhký vzduch, aby se v místnosti netvořily plísně.
Pokud nemůžete nastavení ovlivnit, braňte se
A jak se bránit, pokud v práci nemůžete nastavení klimatizace ovlivnit a v kanceláři je přílišná zima? Nejdřív ze všeho zkuste s kolegou nebo nadřízenými změnu nastavení vyjednat. Může se jednat o poměrně výrazné ohrožení vašeho zdravotního stavu. Pokud to vážně nejde, noste s sebou jednu vrstvu lehkého oblečení navíc a nestyďte se přiobléknout. Hodně pijte, ideálně minerální vody, ale ne studené, nýbrž v pokojové teplotě, a pokud vás pálí oči, což je při kombinaci zírání do počítače a suchého vzduchu dost pravděpodobné, používejte zvlhčující kapky a zkuste si dát alespoň krátkou přestávku od koukání obrazovky – vyřiďte třeba pochůzku za kolegou ve vzdálené kanceláři.
Jak klimatizovat v autě
Klimatizaci v autě dobře udržujte, ideální je nechat ji jednou ročně vyčistit v autorizovaném servisu, rády se v ní totiž drží nečistoty a bakterie. I pro jízdy autem platí pravidlo vyhýbat se teplotním šokům. Takže auto nejprve dobře vyvětrejte, pak postupně během začátku jízdy teplotu vzduchu snižte a před koncem jízdy nebo před přestávkou ji zase postupně zvyšujte.