Podzim se již tradičně nese ve znamení front v čekárnách lékařů, smrkání, kašlání a všudypřítomné únavy. Dá se takovému nátlaku bacilů vůbec ubránit a přestát zimu bez nemoci? Ano, a stačí k tomu málo.

Podle statistik patří podzimní období mezi lidmi k nejméně oblíbeným. Důvod je prostý – začíná se ochlazovat, dny se zkracují, slunečního svitu je pomálu a lidé se tak v proměnlivém počasí cítí bez energie, ve stresu a neustále si stěžují, že snadno něco chytnou. Trendem moderní doby pak také je přecházení nemoci, což imunitě našeho organismu příliš nepřidá. Co s tím?

Silný záchranný kruh

O své tělo můžeme celoročně pečovat tak, že ho předem na útoky toxinů a bacilů dostatečně připravíme. Možná vám to bude znít jako klišé, ale stačí jen upravit svůj životní styl, obrátit se s předstihem k přírodě, dodat tělu vitaminy, posilnit obranyschopnost organismu, cvičit nejen tělo, ale i mysl v lepším zvládání stresu, dopřávat si dostatek odpočinku a jednou za čas tělo pročistit. Bez schopnosti chránit a bránit pořádek v našem těle bychom na tomto světě nepřežili. Imunita je jednoduše schopnost organismu odolávat vnitřním i vnějším negativním vlivům. Tento dokonale propracovaný systém je také schopen rozeznat, co je pro tělo přínosné a co mu škodí. Imunita si také ve většině případů útočníka, který již naše tělo jednou obléhal, pamatuje, a proto ho dokáže snadno zneškodnit. Trochu jinak je to ale právě s nachlazením a chřipkou. Těchto virů a jejich mutací je opravdu mnoho a tak imunitní systém nedokáže zlikvidovat onemocnění okamžitě.

Posilujte

Hlavním krokem k úspěšné obraně proti podzimnímu nachlazení je posilování křehké imunity, kterou v současnosti zanedbáváme nedostatkem aktivního pohybu a spánku, stresem a špatným stravováním a oslabujeme přecházením nemocí. Pro začátek zkuste třeba vystoupit z tramvaje při cestě do práce o zastávku dřív, myslete na dostatek zeleniny a ovoce ve stravě, z jídla si udělejte malý rituál – seďte u stolu, soustřeďte se, vychutnávejte každé sousto a kousejte pomalu, naučte se odpočívat, ať už pasivně nebo aktivně, spěte dostatečně dlouho a vyhýbejte se co nejvíce stresovým situacím.

Vyhněte se stresu a detoxikujte

Podle odborníků fyzické zdraví úzce souvisí s tím psychickým. Lidé ve stresu a špatné náladě mnohem snadněji onemocní. Což dokazuje, že nejohroženější skupinou jsou kromě dětí a seniorů také vysokoškolští studenti při zkouškovém období nebo úspěšní manažeři. Až 50 % obyvatel rozvinutých zemí trpí únavou a nedostatkem energie. Stále více je totiž kladen důraz na stoprocentní úspěch jak v práci, tak i v rodině. V závislosti na tom a nemožnosti vše vykonávat naprosto dokonale se začínají objevovat symptomy jako snížená fyzická výkonnost, vyčerpání, špatný spánek, oslabená imunita apod. Vysoká míra stresu pak také negativně ovlivňuje naše zdraví. Kromě toho, že se stáváme náchylnější k nachlazení, může se podílet na vzniku vysokého krevního tlaku, onemocnění kardiovaskulárního systému a dalších civilizačních onemocnění.

Energii tělu dodá také komplexní detoxikace organismu, kterou je dobré provádět alespoň dvakrát ročně (na jaře a na podzim), aby se tělo zbavilo nastřádaných toxinů a škodlivin. Výsledkem pak může být štíhlejší postava, lepší pocit, větší zdraví a silnější imunita. Základem takové očisty je pročistění střev, další zastávkou jsou pak močové cesty a také je důležitá detoxikace jater.