Nechcete na podzim vypadat jako vysušená treska? Pak byste měla svou pleť během léta hýčkat!
Pokud máte přes zimu v koupelně vyskládané hutné a výživné krémy, tak teď na ně rychle zapomeňte. Nánosy těchto „pomocníků“ totiž vaší pleti v teplých měsících nikterak neprospívají. Mějte stále na mysli, že nyní potřebuje kůže větrat a hydratovat, a ne se dusit.
Hlavní nepřítel: UV záření a klimatizace
Začněme od začátku. Co se s pokožkou v létě děje? Jedním slovem – trpí. Nejenže je vystavena škodlivému UV záření, neprospívá jí ani klimatizace. Navíc se v teple víc potí, což ji sice ochlazuje, zároveň se ale s potem smývá její ochranná tuková vrstva. Co to pro kůži znamená? Stává se mnohem citlivější, napíná se, vysouší a mnohdy může i popraskat.
Proto je na místě se o ni starat. Jinak by se mohlo stát, že sice budete po létě krásně opálená, zato ale seschlá jako švestka. A s několika vráskami navíc (od každého dermatologa totiž uslyšíte, že slunce má významný podíl na předčasném stárnutí pokožky).
Dodržujte pitný režim
Pokud si myslíte, že stačí na obličej nanést nějaký ten krém nebo mléko, a tak se kůži vrátí její přirozená hebkost, jste na omylu. Tak sice zmírníte následky, ale nevyřešíte příčinu. Tu je nutné hledat jinde.
Dehydratovaná pleť, která se projevuje ztrátou elasticity a napětím, potřebuje zvlhčovat především zevnitř! Voda totiž tvoří u dospělého člověka přes padesát procent tělesné hmotnosti, proniká do každé buňky a je alfou a omegou všech tělesných funkcí.
A stav kůže, která je přirozenou bariérou mezi naším vnějším a vnitřním prostředím, odráží celkový stav našeho těla. Když trpí, jde o varovný signál, že je potřeba dodat vlhkost – nebo-li tekutiny. Takže zásada č. 1 zní: dodržujte pitný režim! Netřeba připomínat, že nejlepší je čistá voda.
Tekutiny můžete doplnit i v podobě sezónního ovoce a zeleniny s vysokým obsahem vody. Proto si denně dopřejte třeba meloun, brokolici, rajčata nebo salátovou okurku.
Prim hrají kyselina hyaluronová, skvalen a aloe
Na zvlhčení kůže zvenčí bychom ale taky neměly zapomínat. V každém případě používejte jemné čisticí produkty a hydratační krémy. Nenahraditelným pomocníkem je v létě kyselina hyaluronová. Má schopnost na sebe vázat vodu, tudíž intenzivně hydratuje, což vaše kůže ocení. Stejně tak hydratuje skvalen, který má navíc silné anti karcinogenní účinky. Proto by vaši pozornost měly upoutat krémy, které tyhle složky v dostatečném množství obsahují.
Vhodný je i přípravek s aloe vera, která kůži rovněž hydratuje, navíc zmírňuje záněty a zarudnutí. Aloe se doporučuje především pro smíšenou a mastnou pleť, protože nenutí pokožku k vyšší produkci mazu.
Mějte stále po ruce opalovací krém
Ve vaší kosmetické taštičce by v létě také neměl chybět opalovací krém s ochranným faktorem nad 20. A používat byste ho měla v průběhu celého dne, nikoli jen během opalování.
„UV záření v kombinaci s polétavým prachem a volnými radikály vyvolává změny, které jsou téměř stejné jako při popáleninách prvního a někdy i druhého stupně. Proto je nutné vrstvy krému s ochranným faktorem obnovovat několikrát denně,“ vysvětluje odborník na pleť a kosmetiku MUDr. Michael Entner.
Rychlou úlevu poskytnou hydratační masky
Rychlý restart po celodenním pobytu na sluníčku vaší pleti umožní také hydratační masky. Pořiďte si takové, jejichž základními ingrediencemi jsou třeba bílý čaj, arganový, olivový či mokřadový olej nebo již zmíněná kyselina hyaluronová či aloe vera.
Nebo tu je ještě jedna možnost. Vyrobte si hydratační masku vlastní. Ve vaší kuchyni se jistě najde spousta ingrediencí, které jsou na to jako dělané, a výroba vám zabere jen pár minut.
V salátové okurce je spousta vitaminu B, C a minerálů jako je křemík či draslík. Proto skvěle hydratuje, navíc osvěží a pomůže zahojit spálení od sluníčka. Bílek zase stáhne póry a pleť vypne. Postup: Našlehejte jeden bílek a jemně a důkladně do něj zapracujte 2 lžíce vody z rozmixované či nastrouhané okurky. Směs nechte na obličeji působit 20 minut, pak opláchněte.