Spalničky, neboli morbili, jsou vysoce nakažlivé virové infekční onemocnění. Ačkoli se proti spalničkám už dlouhou dobu očkuje, poslední dobou se i v České republice objevují lokální výskyty této nemoci. A to zvláště mezi dospělými, kteří byli coby děti před několika desítkami let vakcinováni jiným způsobem. Jak nemoc poznat a léčit?

Jsou to spalničky?

Nejdříve se objevuje zvýšená teplota, až horečka, kterou provází suchý kašel, rýma a zánět spojivek. Přidává se světloplachost a teprve po třech až pěti dnech se objevuje typická červená až červenohnědá vyrážka, která se během dvou dnů šíří od krku přes obličej na trup a končetiny, zatímco teplota se s postupujícím výsevem vrací k normě. Pokud se tedy vaše dítě zničehonic osype vyrážkou, aniž by mělo další příznaky v podobě rýmy či kašle, spalničky to s největší pravděpodobností nebudou. Přesnou diagnózu však může stanovit jen lékař. Podobná vyrážka sama o sobě může svědčit například o alergické reakci, může však jít také o spálu, což je jiná nemoc a také se jinak léčí.

Inkubační doba

Spalničky mají inkubační dobu šest až devatenáct dní, obvykle se udávají dva týdny. Jsou velice nakažlivé. Uvádí se, že v uzavřeném prostoru s jedním postiženým jimi onemocní až 90 % neočkovaných lidí. Nemocný člověk je totiž infekční už zhruba sedm dní před tím, než se objeví vyrážka, a ještě dalších pět dní po jejím výsevu. Přestože toto onemocnění většina lidí spojuje především s vyrážkou, spalničky mají hned několik dalších typických příznaků. Nemoc se šíří kapénkovou infekcí a virus přežívá až 36 hodin mimo organismus.

Mám spalničky! Co s tím?

U spalniček se při nekomplikovaném průběhu nemocný během týdne uzdraví. Jinak se léčí pouze příznaky, tedy například kašel, mírní se vysoká horečka. Nemoc způsobuje virus, proto léčba antibiotiky má smysl pouze tehdy, pokud by průběh choroby zkomplikovala nějaká druhotná bakteriální infekce. Cílem léčby spalniček je úleva od příznaků. Neexistuje lék, který by působil přímo na původce nemoci. Základem je proto podpora imunitního systému, přísný klid na lůžku, dostatek tekutin a podávání léků snižujících teplotu. Pálení očí je možné mírnit tím, že v místnosti, kde nemocný leží, bude pološero. Na oči nemocnému také můžete přikládat obklady z kousků vaty namočených ve studené vodě.

Nutnou podmínkou prevence dalšího šíření choroby je izolace nemocného doma ještě alespoň pět dnů od výskytu vyrážky.

Riziko komplikací

Komplikace nastávají až u třiceti procent nemocných a bývají nejrůznějšího druhu. Nejčastěji jde o záněty plic neboli pneumonie, záněty středního ucha nebo průjmy, vzácně i zánět mozku. S tím přichází i podstatná změna léčby. Za komplikace ve velké většině případů může oslabení imunity a rozvoj přidružené bakteriální infekce.

Očkování a prevence

Nejlepší prevencí je dostatečná hygiena. Nejúčinnější plošnou prevencí je samozřejmě vakcinace – momentálně se používá vakcína Priorix, a to ve dvou dávkách, přičemž první se aplikuje v patnácti měsících. Do roku 1975 se přitom očkovalo pouze jednou dávkou, což se ukázalo méně účinné. Dnes se právě mezi dospělými očkovanými v první polovině 70. let objevují malé epidemie nemoci, zatímco dětí se výskyt choroby v České republice prakticky netýká – výskyt mezi nimi se pohybuje do dvaceti případů ročně, aniž by je provázely smrtelné komplikace. Lékaři udávají, že pokud by klesla očkovanost dětí pod 95 procent, mohla by se nemoc začít šířit více.

 

Státní zdravotní ústav uvádí: „Jen v lednu 2017 bylo v evropském regionu Světové zdravotnické organizace hlášeno více než 500 případů spalniček. Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) eviduje za první dva měsíce letošního roku přes 1 500 případů spalniček v zemích EU/EEA. Spalničky se nadále šíří uvnitř a mezi evropskými zeměmi. V současné době patří Česká republika mezi 15 zemí EU/EEA, které obdržely statut země, v níž byly spalničky eliminovány (36 a více měsíců bez endemického přenosu viru spalniček).“