O rakovině děložního čípků slyšíme ze všech stran. Reklamy o tom, jak mají matky nechat očkovat své dcery, jak se máme chránit a kolik umírá žen. Podstatné je si uvědomit, že to může potkat i vás, tak jako to potkalo mě. Ale vše má své začátky. Cesta k rakovině je dlouhá.

„Zjistili jsme vám přednádorové změny na děložním čípku, budeme muset udělat ještě jednou kontrolní stěry a pravděpodobně vás nemine operace.“ To mi jednoho dne sdělila má gynekoložka. Objevili mi je už před rokem, ale jelikož jsem žila jinde a lékaře nenavštěvovala, nemohla jsem se nic dozvědět. Když vám někdo řekne informaci, o které jste zatím jen letmo slyšela, odcházíte skoro s brekem.

Nejrozšířenější pohlavní nemoc

Za všechno může HPV neboli papilomavirus, který se přenáší pohlavní cestou a je považovaný za nejrozšířenější pohlavně přenosnou nemoc. Ohromujících 75 až 90 % dospělých je během života vystaveno jednomu nebo více typům HPV virů.

Nejčastější příčinou přednádorových stavů je proto časté střídání sexuálních partnerů. Pozor, může vás to ale potkat i v případě, že máte stálého partnera a na nevěru jste ani nepomyslela. Stačí, když měl váš muž předtím, než navázal vztah s vámi, hodně partnerek a praktikoval nechráněný pohlavní styk. Infekce často proběhne bezpříznakově, proto mnoho lidí, kteří jsou přenašeči HPV, o svém nosičství vůbec neví.

Příznaky

V rané fázi přednádorových stavů ani sama žena obvykle nepozná, že má zdravotní problém. V tuhle chvíli může papilomavirus v jejím organismu odhalit pouze gynekolog. Pokud už jsou ale přednádorové změny vysoké, může se objevit krvácení mimo menstruační cyklus, většinou během pohlavního styku, který je doprovázen bolestmi.

Používejte kondom!

Prevence zatím existuje jediná, tedy kromě sexuální abstinence, a tou je kondom. Než propukne opravdu ten nejvyšší stupeň přednádorových změn, uvádí se rozmezí 10–20 let. Přesto se setkáváme se stále nižším věkem. Mně tuto nemilou zprávu sdělili ve 24 letech, k mému neuvěření jsem se setkala na svém pracovišti se dvěma kolegyněmi, kterým přednádorové změny našli také. Má kamarádka šla na operaci hned měsíc po mně.

Dva rizikové stupně

Co vás čeká, když se dozvíte, že se u vás přednádorové stavy objevily? Rozlišují se dva stupně přednádorových stavů. Nízce rizikový a vysoce rizikový. U nízkého budete dál docházet ke svému gynekologovi na pravidelný gynekologický screening. Lékař vám sdělí, jak se chovat, aby se přednádorový stav nezhoršoval. Kuřačky se mohou smířit s tím, že snížení počtu vykouřených cigaret, bude prvním bodem. Ideální je s kouřením přestat úplně. Samozřejmostí je pak ochrana při pohlavním styku a mít stálého partnera. K celkovému zlepšení přispívá i zdravý životní styl, zkrátka se vyvarovat všeho, co škodí vašemu tělu.

U vysoce rizikového stupně, kterým jsem prošla i já, přichází na řadu konizace – odstranění postižené části děložního čípku. Operace probíhá pod anestezií a trvá několik minut.  Odebraná postižená část míří na histologii, kde se znovu zkoumá, nakolik byl děložní čípek zasažen. Bohužel i po tomto zákroku nemusí být vyhráno. „Vaše operace proběhla v pořádku, až na menší komplikace se zvýšeným krvácením. Každopádně výsledky z histologie jsou takové, že HPV viry postihly ve vašem případě i okolí čípku, což znamená, že nemusí být vyhráno a měla byste počítat do budoucna ještě s jednou konizací.“

Ovlivní operace těhotenství?

Po operaci nastává šestinedělí. Menstruace může nějakou chvíli kolísat, případně i vynechat. Měla byste dodržovat sexuální půst, odpočívat a vyhýbat se namáhavým fyzickým aktivitám. Pro někoho to může znamenat pracovní neschopnost. Těhotenství se doporučuje přibližně po půl roce od operace.

Těhotenství po konizaci nemusí být zrovna bez problémů. Děložní čípek je jakýmsi těžištěm plodu, takže pokud dojde k odstranění jeho části, je logicky menší a slabší a plod nemusí unést. Záleží k jak velkému zákroku při konizaci došlo a případně se nastupuje na rizikové těhotenství. Ale vím o pár ženách, které konizací prošly, otěhotněly a žádné problémy neměly.

Očkování

Od mé operace už uběhlo pár let, musela jsem poté každé tři měsíce docházet do cytologické poradny. Většinou byly výsledky stejné, tedy neměnné. Skoro po čtyřech letech nastal den, kdy mi oznámili, že mám negativní nález. Nyní je to už procházka růžovou zahradou – návštěva u gynekologa jednou za půl roku.

Cesta k rakovině děložního čípku je opravdu dlouhá. Pro dívky, které začínají se sexuálním životem je očkování tou nejlepší možností. Dívky lze očkovat již od 9 let, doporučený věk je 12 let. O ceně se informujte u svého gynekologa, bývá možnost plného hrazení zdravotní pojišťovnou pro dívky ve věku do 13 let. Vakcína se aplikuje formou injekce do horní paže.

A pokud už u vás není možnost očkování, tak dbejte na bezpečný pohlavní styk a pravidelné návštěvy gynekologa. Včasné odhalení jakýchkoliv změn je cestou k záchraně!