Rakovina tlustého střeva neboli kolorektální karcinom je na druhém místě žebříčku nejčastějších nádorových onemocnění v České republice. Každý rok této nemoci podlehnou zhruba čtyři tisíce Čechů. Přitom jde o jedno z nádorových onemocnění, které je velice dobře léčitelné – pokud je odhaleno včas.
Na co si dát pozor!
Kolorektální karcinom postihuje zejména věkovou skupinu osob v rozmezí 63 až 77 let, žádnou výjimkou však nejsou případy onemocnění u jedinců mladších 60 let. Zvýšené riziko i u mladších ročníků představují špatné stravovací návyky, tedy nadměrná konzumace červeného masa a s tím spojená nevhodná tepelná úprava pokrmů (grilování, fritování), dále nadbytečný kalorický příjem, nedostatek vlákniny v jídelníčku apod. Rizikovým faktorem je také nedostatečná pohybová aktivita, často spojená s obezitou.
Jídelníček musí zahrnovat dostatek vlákniny, kalorický příjem by měl odpovídat věku pacienta a vykonanému pohybu. Nadbytek kalorií tělu nesvědčí, stejně jako obezita. Vrozená predispozice zapříčiní nádor z 15 až 19 procent. Nádor začne nekontrolovatelně bujet za sedm až deset let.
Prevence a návštěva preventivních prohlídek
Nezapomínejte na prevenci, která je zejména u rizikových skupin základem k včasnému odhalení rakoviny tlustého střeva a vede k úspěšné léčbě.
Preventivní opatření
- Nepijte alkohol a nekuřte.
- Omezte příjem soli.
- Konzumujte minimum smažených jídel.
- Grilování a uzení na ohni nepatří mezi vhodnou tepelnou úpravu pokrmů.
- Jezte minimum červeného masa a nahraďte jej kuřecím masem nebo rybami.
- Hlídejte si váhu.
- Hýbejte se.
Preventivní prohlídky
- Test na okultní krvácení
- Kolonoskopie
Pacient by měl dbát na životosprávu, pohyb, omezovat nezdravá jídla ve svém jídelníčku a při prvním podezření navštívit praktického lékaře, který jej odešle na specializované pracoviště. Pacienti starší 55 let by se měli sami aktivně objednat na kolonoskopické vyšetření, které napomůže odhalit nemoc v raném stadiu. Od 50 do 54 let věku může pacient absolvovat test na okultní krvácení, který vyšetřuje přítomnost krve ve stolici. Psaníčka testu obdržíte u gynekologa nebo u praktického lékaře.
Jezte zdravě a eliminujte riziko vzniku rakoviny
Správným jídelníčkem můžete preventivně předcházet rakovině tlustého střeva. Pokud se řadíte do rizikové skupiny pacientů, měl by být vhodný jídelníček pro vás samozřejmostí, stejně jako absolvování preventivních vyšetření, která vám doporučí lékař.
Pojídejte maso s nízkým obsahem tuku, vynechte uzeniny a červené maso. Živočišné tuky nahraďte rostlinnými oleji, které jsou lisované za studena. Strava by měla obsahovat dostatek vlákniny, díky které se zlepšuje vyprazdňování. Střevní stěny jsou čistší, střevo je průchodnější a nejsou v něm obsaženy negativně působící látky. Mezi nejvhodnější potraviny patří luštěniny, ovoce a zelenina, celozrnné pečivo, ale také přírodní rýže nebo celozrnné těstoviny. Ke zdravé stravě zvolte také dostatek pohybu. Nekonzumujte alkohol a nekuřte.
Objednejte se včas na preventivní vyšetření, které může v raném stadiu rakovinu tlustého střeva odhalit. Při brzkém pozitivním výsledku je nemoc velmi dobře léčitelná a šance na uzdravení jsou obrovské.