Dnes už každý ví, jak moc škodlivé pro pleť je spálení paprsky slunce a jaké zákeřné choroby riskujeme, pokud sluníčku holdujeme nepřiměřeně a opalovací krém není náš kamarád. Ale i tak se stane, že ke spálení zkrátka dojde. Lékárna může být daleko nebo už zavřená, protože následky často pocítíme až večer. Vyplatí se proto znát první pomoc.
Někdy nás zaskočí první jarní paprsky, někdy krém zapomeneme a slunce jak na potvoru pálí a pálí. Přes den ani nic nevnímáme, a jak slunce zapadne, začne nás začervenalá pleť silně pálit a na omak je horká. Pokud jsme se zapomněli skutečně hodně, můžeme dokonce mít na kůži drobné puchýřky.
Pod sprchu a do ledničky
Účinnou první pomocí je vždy vlažná sprcha a následně aplikace něčeho chladivého. Panthenol z lékárny je perfektní volbou, kromě chlazení pokožku i zklidňuje a léčí, a existuje i ve formě spreje nebo pěny, při jejichž aplikaci se zmučené kůže nemusíte dotýkat. Pokud ho ale po ruce nemáte, nevadí, existuje mnoho dalších způsobů, jak si ulevit. Kůži můžete natřít dobře vychlazeným bílým jogurtem. Skvěle chladí a zvláčňuje. Stejně dobře poslouží i tvaroh. Připravte si na noc klidně i zábal, ráno bude kůži výrazně lépe.
Aloe veru si sami pěstujte
Doslova „kouzelnicí“ je v případě spálenin od sluníčka i drobných popálenin od sporáku, trouby, žehličky nebo krbu bylina Aloe vera. Seženete ji v lékárně i drogerii ve formě krémů i gelů, ale levnější a účinnější je si jí pěstovat jako dekoraci doma. Je nenáročná a na spálenou kůži postačí nakapat šťávu z odlomeného nebo i jen naříznutého listu. Chladí, hydratuje i léčí. Seženete jí v hobby marketech a lepších květinářstvích.
S mastným opatrně
Pomoci může i levandulový nebo heřmánkový olej, ale s mastným je třeba zacházet opatrně. Ve větší vrstvě by olej mohl ucpat póry a hojení ran spíše zpomalit Například klasicky tradované máslo nepatří na spáleniny, ať již od sluníčka, nebo plotny, vůbec. Pokud chcete použít olej, nanášejte jej vychlazený, ve velmi tenké vrstvě a nikoliv na noc. Nebo si připravte vlažnou koupel, do které pár kapek oleje přimícháte.
Pomůže i čaj
Pokud nemáte po ruce nic z výše uvedeného, vychlaďte si v chladničce vylouhovaný sáček zeleného nebo černého, případně heřmánkového čaje, a opatrně ho přikládejte na nejhůře postižená místa.
Po spálení se striktně chraňte
Člověk se většinou spálí hned první dny dovolené, například u moře. Pokud nechcete riskovat ještě mnohem závažnější postižení kůže a zdraví celkově, je nutné se po zbytek pobytu chránit lehkým prodyšným oblečením. Existuje i takové, které má v sobě UV filtr, pokud ho nemáte, dbejte na to, aby oblečení bylo spíš barevné než bílé, nebylo vlhké a nemělo řídkou tkaninu. Samozřejmě také nezapomínejte na krémem s vysokým UV faktorem a raději se držte ve stínu. První den nebo dva po spálení na sluníčko zapomeňte úplně a ve stínu buďte celý den. K tomu hojně doplňujte tekutiny, nejlépe slabými minerálními vodami a vzdejte se sportovních výkonů i jakýchkoliv fyzicky náročných aktivit. Spálení kůže na větší ploše není banalita, poskytněte proto tělu čas se zregenerovat.
Kdy k lékaři
Pokud se dostaví horečky, objeví se puchýře, zvracíte, je vám nevolno nebo máte zimnici, navštivte lékaře, obvodního či kožního. Možná jste si přivodili kromě spálenin i úpal či úžeh, nebo je stav vaší kůže tak závažný, že je nutné lékařské posouzení. Za každou cenu chraňte před spálením od sluníčka své děti. Je prokázáno, že spálení v dětství výrazně zvyšuje riziko rakoviny kůže v dospělosti.