Cestovní lékárničku na prázdniny balíme s ohledem na to, kam a s kým se vydáváme. Zásadní kritéria jsou, zda s námi budou děti nebo starší lidé či lidé s nějakou chronickou nemocí, jak moc dostupná bude v místě našeho pobytu lékárna a lékař, a také, zdali se vydáváme do divoké přírody, k moři nebo jen k českému rybníku.
Do lékárničky balte podle následujících bodů:
- Nejprve si pořiďte soupis všech léků, který vaše rodina pravidelně bere. Nezapomeňte například na antikoncepci (snadno se zapomíná, pokud zrovna balíte v sedmidenní „pauze“), malým dětem na kapky s vitaminem D a další. Ke všem lékům, které s sebou mějte v dostatečném množství, si vezměte i příbalový leták, pro případ, že by do něj například cizí lékař potřeboval nahlédnout.
- Dále myslete na to, jaké neduhy vás a vaši rodinu často postihují. Mají děti laryngitidy nebo záněty středního ucha? Dělá se jim nevolno v autě? Trpíte na cestách často bolestí v krku z klimatizovaných prostor? Vybavte se. Pastilky na bolest v krku, sirup na kašel a kapky proti rýmě se nikdy neztratí.
- Přibalte léky na zažívací potíže, které často ztrpčují dovolenou. Mějte s sebou spolehlivý lék na průjem pro vás i děti, dále lék proti zvracení. Pro děti může být záchranou rehydratační roztok typu Kulíšek, který ledový, podávaný po lžičkách, často pomůže v okamžiku, kdy v sobě nemocný nemůže nic udržet, a umožní vám vyhnout se hospitalizaci na kapačkách. Možná se bude hodit i mírné projímadlo, kdyby vás naopak potrápila zácpa. Přibalte i Espumisan, který pomáhá s plynatostí, a léky na pálení žáhy a překyselený žaludek, aby vám strava, na kterou nejste zvyklí, nepokazila dovolenou. Pokud máte v exotické destinaci průjem a naše léky vám nezabírají, zkuste se zeptat v místní lékárně či delegátky. Často mívají zkušenost s lékem, který spolehlivě porazí „místní breberky“.
- Vždy mějte v cestovní lékárničce spolehlivý teploměr a léky na horečku a bolest. Dětem raději vezměte Panadol (Paralen) i Nurofen, v případě vyšších teplot, které po sražení rychle opětovně rostou, se doporučuje tyto preparáty po 4 hodinách střídat.
- Pokud budete sportovat, nezapomeňte na masti na namožené svaly a klouby. Vezměte i mast s protizánětlivým účinkem.
- Přibalte spolehlivou dezinfekci (pokud se u dětí chcete vyhnout scénám a křiku, volte nějakou, která nepálí, jako je například Betadine) a dostatek náplastí různého tvaru. Dětem uděláte radost náplastmi s veselými obrázky, z praktických důvodů je lepší volit voděodolné. Hodit se může i sterilní obinadlo a pružné a pevné obinadlo (například na zvrtnutý kotník).
- Vezměte si mast či sprej na spálenou kůži, kdybyste náhodou zanedbali prevenci. Zvláště u dětí se tomu ale snažte vyhnout pomocí vhodného opalovacího krému a oděvu.
- Vezměte si přípravek na zabití přisátého klíštěte a pinzetu na jeho vytažení. Dále do lékárničky patří malé nůžky a jehla.
- Pokud je někdo v rodině jen trochu alergický, zabalte s sebou antihistaminika. U alergiků na hmyzí štípnutí nezapomeňte na příslušné léky první pomoci. Fenistilové kapky a fenistilová mast na poštípání hmyzem se ale můžou hodit vždycky.
- Hodit se mohou také univerzální čistící, mírně dezinfekční a zvlhčující kapky na podrážděné oči.
- Pokud vyrážíte do skutečně odlehlého místa, kde předpokládáte zdlouhavý a komplikovaný přístup k lékárnám i lékařům, zkuste si promluvit s vaším lékařem o možnosti, že by vám s sebou preventivně přibalil širokospektrální antibiotika a antibiotickou mast typu Framykoin. Někteří lékaři jsou pro své pacienty ve výjimečných případech k dispozici pro konzultaci na telefonu, takže by mohli poradit i s případným nasazením léků. Nebojte se svého praktického lékaře zeptat.