Léto je plné sportů, a ty skýtají svá rizika. Cyklisti občas spadnou z kola, vodní radovánky nesou riziko tonutí, na kolečkových bruslích si snadno přivodíme zlomeninu. Přečtete si, jakou první pomoc poskytujeme u nejčastějších typů zranění.
Zlomená končetina
Se zlomeninou, která nekrvácí (není otevřená) manipulujte co nejméně. Končetinu znehybníme například dlahou nebo závěsem ze šátku a postiženého (kterému nedáváme jíst ani pít) dopravíme k lékaři. Pokud má jen zlomenou končetinu a na nic jiného si nestěžuje a je v celkově dobrém stavu, můžeme ho odvézt autem. Pokud ale vzniklo zranění ošklivým pádem, postižený si stěžuje na více bolestí na různých místech, je bledý, zpocený, třese se, voláme rychlou záchrannou službu, může mít navíc vnitřní zranění či krvácení. Hlídáme do příjezdu životní funkce, jemně a tiše na postiženého mluvíme, přikryjeme ho, pokud je mu zima.
Bezvědomí, zástava dechu a srdeční činnosti (např. po tonutí)
Při bezvědomí je potřeba uložit zraněného do stabilizované polohy na boku s pokrčenými končetinami (s ohledem na případné zlámané končetiny), zaklonit mu hlavu, hlídat, zda dýchá a má hmatný puls, a volat záchrannou službu. Pokud nedýchá či má dokonce zástavu krevního oběhu, zahájit resuscitaci podle pokynů záchranné služby. Resuscitace je tak důležitý a ne zcela jednoduchý úkon, že jej zde na několika řádcích nemá cenu rozepisovat – lze na každého jen apelovat, aby si vyhledal na internetu instruktážní videa nebo ještě lépe, na nějakém kurzu si vše prakticky vyzkoušel včetně odlišností mezi resuscitací dětí a dospělých. Zvláště pro rodiče dětí, táborové vedoucí a podobně by to měla být povinnost.
Pamatujte si, že člověk, který potřebuje resuscitaci, je v době, kdy možná zmatkujete, bojíte se pomoci „abyste mu ještě více neuškodili“, de facto mrtvý. Nemůžete mu více ublížit. Resuscitací vždy pomáháte! Není také pravdou rozšířená pověra, že pro laika jde o předem prohraný boj. Pokud budete hrudník dostatečně stlačovat, případně i vdechovat (dnes už se často doporučuje pouze stlačování, pokud očekáváte záchranku brzy) máte reálnou a vysokou šanci na záchranu člověka!
Řezné a tržné rány, odřeniny
V létě je to hned – klasickou situací je třeba pád z kola na asfalt. Přivodí vám téměř vždy ošklivé odřeniny, může se ale i stát, že si způsobíte hlubší tržnou nebo řeznou ránu například o řetěz na kole. Základní zásadou je v tomto případě vozit s sebou vždy cestovní lékárničku. Pokud jste vyvázli jen s odřeninami, všechny nejprve důkladně umyjte čistou vodou, můžete použít tu, kterou si vezete na pití. Vodu doplníte v nejbližší restauraci, ale hlínu a štěrk z rány je potřeba si vymýt hned, než rána zaschne.
Pak důkladně ránu vydezinfikujte. Pokud je vaše zranění na větší ploše, což se na kole stává, i jako nebojácní dospělí určitě oceníte desinfekci, která nepálí a neštípe, třeba Betadine. Nakonec ránu dle rozsahu a umístění buď přelepte náplastí nebo převažte sterilním obvazem. Pokud máte například rozbité koleno a budete muset ještě na kole došlapat domů, bude určitě příjemnější si ho obvázat, náplast by na pohybujícím se kloubu nedržela.
Pokud jste se zranili více, rána je hluboká, postupujte stejně – nejprve ji důkladně vymyjte včetně okolí a naneste hojně dezinfekci. Pak se pokuste zastavit krvácení. Pokud není závažné (žilní nebo tepenné, kde si první pomoc probereme dále), podaří se vám to přiložením kusu sterilního obinadla a vytrvalejším tlakem na místo zranění. Když už rána skoro nekrvácí, ale stále je velmi živá, ještě pro jistotu jednou aplikujte dezinfekci a postarejte se o sterilní krytí, v případě větší rány půjde o obvaz. A pak se již raději dopravte nebo nechte dopravit na nejbližší chirurgii, kde se vám lékaři o ránu postarají odborněji a zhodnotí, zda bude potřeba šití.
Krvácení
Většina krvácení je naštěstí nezávažných a zastavíte je přiložením sterilního čtverečku či obinadla na místo zranění a podržením. Neštěstí ale nechodí po horách, ale po lidech, a tak se můžeme stát svědky i krvácení závažnějšího. První pomoc musí být rychlá, jde o vteřiny, a pokud nedojde k zmatkování, může i laik zachránit život. Jistě jste se učili o rozdílech mezi krvácením žilním a tepenným, kdy v prvním případě krev vytéká a v druhé vystřikuje.
Tepenné krvácení je nejzávažnější, pamatujte, že v některých nejhorších případech máte na záchranu života jen asi minutu času. Pokud máte gumové rukavice (měly by být součástí vaší cestovní lékárničky, rovněž v autolékárničce jsou), a jde o cizího člověka, nasaďte si je. Jde-li o vaše vlastní dítě nebo manžela, zřejmě se tím nebudete zdržovat. Pokud je krvácení někde jinde než na končetinách, nezbývá nám, než se pokusit zastavit krvácení prsty přímo v ráně a nepouštět až do příjezdu záchranné služby. Pokud je z končetiny, můžeme zkusit tlakový obvaz – přiložíme krytí, prvním obvazem ránu ovážeme, další celou ruličku tlačíme do místa rány a znovu převážeme, můžeme takto použít až tři vrstvy.
Tlakový obvaz také použijeme vždy u krvácení tepenného, kdy vytéká tmavá, nepulzující krev. Krvácení vede k rozvoji šoku, hlídáme proto životní funkce zachraňovaného. Škrtidlo je velice riskantním způsobem pomoci, používáme ho proto pouze u nejzávažnějších stavů, jako jsou amputace a otevřené zlomeniny, které se nám nedaří vyřešit tlakovým obvazem, nebo když protéká třetí vrstva tlakového obvazu. Zaškrcujeme hluboce celý oběh v končetině a na čelo zachraňovaného píšeme přesný čas zaškrcení.