Jsou doslova nadupané vším, co tělo potřebuje, a nemusíte pro ně běhat do lékárny. Určitě je vyzkoušejte – zabírají skoro zázračně.
Během ozdravné kúry je třeba konzumovat samotnou citronovou šťávu, bez přídavku vody. Dodáte tak tělu chybějící vitaminy, především „céčko“, což je důležité hlavně pro ty, kteří holdují nikotinu. Víte, že jedna vykouřená cigareta zlikviduje v těle až 25 miligramů vitaminu C? To je asi třetina doporučené denní dávky. A co teprve ti, kteří denně vykouří celou krabičku, nebo i víc?
Kyselina citronová pozitivně ovlivňuje také trávení. Pití šťávy z citronů snižuje pocit hladu a umožňuje organismu lépe hospodařit s energií, kterou pak může využít k různým očistným procesům.
Citron pročistí ledviny
Citronová kúra příznivě působí na kosti a látkovou výměnu. Kyselina citronová je totiž jediná kyselina, která se váže s vápníkem – tím vzniká určitý druh soli, při jejímž rozpouštění získává tělo fosfor a vápník – látky, které podporují správný metabolismus a obnovují kostní tkáň.
Trápí vás ledvinové kameny? Při pravidelné konzumaci citronové šťávy se už během několika dnů výrazně zvýší výkonnost ledvin a močí se začne vylučovat velké množství usazenin (proto může mít zpočátku tmavší barvu, takže se nelekejte).
Kolik šťávy potřebujete?
Aby byla tato kúra maximálně účinná, měli byste během 12 dnů vypít šťávu z 200 citronů. Takové číslo vypadá trochu hrozivě, ale ničeho se nebojte, tělo vše bez problémů vstřebá. Šťávu je třeba pít 3krát až 5krát denně, 30 minut před jídlem, a to podle následujícího schématu: 1. a 12. den – 5 citronů, 2. a 11. den – 10 citronů, 3. a 10. den – 15 citronů, 4. a 9. den – 20 citronů, 5., 6., 7. a 8. den – 25 citronů. Tento recept doporučuje ve své knize „Jak se dožít 150 let“ věhlasný ruský biochemik a expert na přírodní medicínu Michail Tombak.
Skořápky nevyhazujte
Až budete příště dělat omeletu, skořápky od vajec nevyhazujte. Jsou velmi bohaté na vápník a pomáhají při léčbě osteoporózy. Obsahují ale i další důležité látky: fluor, měď, mangan, molybden, křemík, síru, zinek atd. Vaječná skořápka je svým složením velmi podobná kostem a zubům. Konzumace mletých skořápek má řadu blahodárných účinků: posiluje kostní tkáň, působí proti lámání nehtů a vlasů, pomáhá při krvácení dásní, zácpě, ale také nespavosti, léčí chronické nachlazení a zmírňuje astma.
Užívejte je dvakrát do roka
Způsob užívání je velmi jednoduchý. Skořápku ponoříte asi na 5 minut do vařící vody (tím zničíte případné choroboplodné zárodky). Potom ji necháte vyschnout a pomelete v mlýnku na kávu. Nebo ji nasypte do papírového sáčku a rozdrťte válečkem. Užívejte 1 gram denně (na špičku nože). Klidně ji můžete smíchat s citronovou šťávou, přidat do tvarohu nebo do kaše. „Skořápkovou kúru“ provádějte dvakrát do roka, vždy po dobu 30 dní.
- Výborně pomáhá při počátečních příznacích angíny. Pokud vás začíná bolet v krku, každých 15 minut vysajte plátek citronu. Kyselina citronová spolehlivě zabíjí všechny bacily.
- Trpíte paradontózou nebo bolestmi dásní? Každé ráno a večer po dobu dvou týdnů si proplachujte ústa teplou převařenou vodou s přídavkem citronové šťávy.
- Pokud máte problém s lupy a slabými lámavými vlasy, potírejte si 10 dní pokožku hlavy kousky citronu. Lupy zmizí a vlasy budou znovu zdravé a silné.
- Potírání nehtů kouskem citrónu pomáhá při záděrách, lámání nehtů a bílých skvrnách na nehtech (což obvykle svědčí o nedostatku zinku a vápníku). Citronová šťáva se používá k potírání kůže po hmyzím štípnutí a včelím bodnutí, ale pomáhá i při různých svědivých projevech, akné a u některých typů ekzémů.
- Pálí vás žáha? Může za to překyselení. Citronová šťáva to spraví. Navzdory kyselé chuti působí v těle jako zásada, která neutralizuje nadměrnou produkci kyseliny solné v žaludku.