Trápí vás nadměrné vypadávání vlasů? Příčinou může být nedostatek železa, který ovlivňuje životy nejen mnoha žen v produktivním věku. V případě dlouhodobého deficitu pomalu přechází do anémie, kterou doprovází několik příznaků. A jedním z nich je právě zhoršená kvalita a padání vlasů.
Pokud organismus trpí na nedostatek železa, není schopný dostatečně okysličovat jednotlivé tkáně, a začne tak docházet ke zdravotním potížím. Tělo se snaží deficit nahradit jinými živinami, což ho stojí velké úsilí, a snadno se vyčerpává. Tělo se přepne do tzv. „režimu přežití“, kdy se začne zaměřovat především na životně důležité orgány a funkce, které je potřeba okysličit. A vlasy mezi ně nepatří.
Proč vás trápí padání vlasů?
Nejprve začne docházet ke zhoršení jejich kvality, lámavosti a vysušení. Později dojde až na vypadávání vlasů neboli telogen effluviium. Jde o proces, který způsobuje, že jsou vlasy ve fázi anagénu, kdy by měly růst, přesunuty do fáze telogenu, tedy klidu. Tím je následně způsobeno jejich vypadávání. Telogen effluviium je obvykle dočasný proces, který je při včasném řešení příčiny, kterou může být nedostatek železa, ukončen, a vlasy tak začnou opět růst.
Jak vypadávání vlasů potlačit?
Nadměrné padání vlasů může mít několik příčin, pokud vás ale kromě něj trápí i další příznaky, jako jsou například únava a porucha soustředění, bolest hlavy, úzkost či syndrom neklidných nohou, může se jednat i o nedostatek železa.
Existují různé způsoby, jak rychle doplnit železo. Ideální je do jídelníčku zařadit potraviny bohaté na železo, případně užívat doplněk stravy, kterých je na trhu hned několik. Bohužel žádný z nich nedokáže garantovat svou účinnost, a tak výběr není jednoduchý. „Dobře byste tento krok měli promyslet i z důvodu, že pro tělo je přinejmenším stejně nebezpečný jako nedostatek železa i jeho nadbytek. Ten může při delším trvání vést zejména k poškození srdce, jater a endokrinního systému,” říká MUDr. Jitka Koppová.
Padání vlasů nemusí být problém
Kdy je padání běžné, a kdy už se schyluje k problému? Člověku během dne obvykle vypadne 50–100 vlasů. V takovém případě jde o standard, který se za problém nepovažuje. Pokud vám tedy v hřebenu po učesání zůstane pár vlasů, není důvod se obávat. Věnovat tomu pozornost je vhodné začít v případě, že se množství začne zvyšovat, a na první pohled během dne ztratíte více, než právě 100 vlasů.
Proto, pokud máte podezření, že máte nedostatek železa, nejlepší je navštívit lékaře, nechat si stanovit krevní obraz, a případně si nechat doporučit vhodnou léčbu. Budete si svou diagnózou jisti, a získáte doporučení přesného postupu, jak dále postupovat.
Chcete se o této problematice dozvědět více? Pak navštivte novou on-line vzdělávací platformu www.zeleznezdravi.cz