V létě si konečně můžeme do sytosti užívat pobytu venku na sluníčku. Čemu ale sluníčko příliš nesvědčí?
Léto je období, které miluje většina z nás, můžeme jezdit na kole, běhat, posedávat v parcích, vytahujeme sukně, kraťasy a topy s krátkými rukávy a konečně se snažíme nachytat trochu toho vitaminu D a udělat tak něco pro své zdraví. Sice máme pocit energie a životní vitality, ale nesvědčí tomu největšímu, ale zároveň velmi křehkému orgánu zvanému kůže.
Hlavní ochrana
Kůže nás ochraňuje před vnějšími vlivy, jsou v ní uložené smyslové receptory, které reagují na chlad, teplo, poranění, atd., pomáhá nám udržovat stálou teplotu, skladuje tuk a zároveň vylučuje chemické látky z těla. Díky ní umíme i poznat, v jakém psychickém rozpoložení člověk je – třeba když se v naší přítomnosti začne červenat. Máme pro vás seznam rad a tipů, jak zvládnout opalování bez zbytečných trablů s kůží.
PIGMENTOVÉ SKVRNY
Pigmentové skvrny vznikají tak, že u světlých typů dojde ke stimulaci tvorby pigmentu. Pokud se tak děje opakovaně nebo ve zvýšené intenzitě, vytvářejí se pigmentové skvrny. Někdy se na nich kromě samotného slunce navíc podílejí i další faktory, například hormony, používání parfémů před sluněním a další. Mezi jejich druhy řadíme pihy, pigmentové, tzv. stařecké, skvrny či melasma v těhotenství.
Jak jim předcházet: Účinnou ochranou je omezení přístupu slunce na kůži. Obličej si chráníme kromě používání ochranných krémů ideálně kloboukem, předloktí tričkem s dlouhým rukávem a hřbety rukou krémem s vysokým ochranným faktorem.
- Na pigmentové skvrny můžete použít i speciální kosmetiku. Jako bělicí látka se uplatňuje lokálně aplikovaný vitamin C nebo kyselina azelainová.
MATEŘSKÁ ZNAMÉNKA
Hlídat je potřeba ta znaménka, která se liší od ostatních svou barvou, rozměrem, ohraničením. Typickou známkou melanomu je znaménko, které se mění, roste, krvácí. Jedna skupina znamének se vyskytuje při narození nebo těsně po narození, další skupina znamének vzniká v pubertě a poté se tvoří znaménka až do 35. roku věku. Pokud chodíme na slunce, vznikají nová znaménka celoživotně.
Jak probíhá vyšetření znamének: Provádí se kromě běžného klinického vyšetření i optickým, popřípadě digitálním dermatoskopem, který znaménko zvětší nebo i vyfotografuje a udělá speciální analýzu rizikovosti. U osob, které mají znamének mnoho, je přístroj archivuje a umožní srovnávat je v čase a posoudit případnou změnu.
- Všímejte si hlavně těch znamének, která se mění. V případě, že chcete znaménko odstranit, jděte na konzultaci. Odstraňují se pouze riziková znaménka. Existuje totiž riziko nevzhledné jizvy.