Lidé mají spojeny otoky nohou hlavně s teplým počasím. Aniž bychom si to uvědomovali, za jejich vznikem ale může stát i závažné onemocnění. Poradíme vám, co s tím.
Oteklé nohy zná asi každý z nás, bez rozdílu pohlaví. Možná se s nimi trápí více ženy, a to zvláště v období těhotenství. V jiném stavu totiž těhotná žena kvůli vývoji plodu v těle zadržuje větší množství tekutin, a to zvláště v druhém polovině gravidity. Ženy jsou s touto situací sice smířeny, ale boj s oteklými nohami vzdávat nemusí. Stačí každou chvíli měnit polohu a být v pohybu, třeba vyrazit denně na svižnější krátkou procházku. Základem by také měl být správný pitný režim.
Hodně sedíte? Pak se braňte!
Sedíte-li nebo stojíte-li v práci každý den na nohách a nijak si to nevynahrazujete, pak si můžete zadělávat na pořádný problém. Ve chvílích, kdy se nehýbete, svaly na nohách stagnují a nepohánějí dostatečně žilní systém. Kvůli gravitaci pak krev zůstává v dolních končetinách. Následkem toho jsou pak oteklé nohy. Je tedy velmi důležité se při sedavém zaměstnání pravidelně protahovat. Kupříkladu namísto jízdy výtahem choďte několikrát denně po schodech nebo při cestě do práce a z práce vystupte z tramvaje na vzdálenější zastávce. V nejhorším si můžete vždy ulevit tím, že dáte nohy do zvýšené polohy.
Pozor na závažnější problémy
Otoky nohou nemusí být způsobeny jen vedrem nebo nedostatečným pohybem. Naopak mohou signalizovat vážnější zdravotní problém, který není radno podceňovat. Zvláště pozor si dávejte na problémy s ledvinami, játry nebo srdcem. Ve chvíli, kdy špatně fungují ledviny, hromadí se v těle tekutiny a nejsnáze tak otečou nohy. Jak to? Zase je tu ona výše zmíněná gravitace. V případě, že máte oteklé nohy od kotníků dolů, mohou být důvodem srdeční problémy a následné zadržování solí. Co se týče jater, za otoky stojí bílkovina albumin, která se v poškozených játrech přestává tvořit a tím dochází k úniku tekutiny z cév do okolních tkání. Ty se pak následně zvětšují. Jestliže se k otokům přidají také další příznaky jako třeba oteklé oči, únava či nechutenství, pak už s návštěvou lékaře neotálejte.
A co je to chronická žilní choroba?
Statistiky jsou neúprosné. Podle nich patří právě chronická žilní choroba mezi nejčastější důvody otoků nohou. Trpí jí zhruba 50 % populace, přičemž ženy jsou postiženy zhruba dvakrát více než muži. Tento problém se objevuje hlavně v teplých měsících, protože kvůli teplu ztrácejí nohy napětí, uvolňují se a netlačí krev efektivně zpátky k srdci jako za normálního stavu. Současně s otoky nohou se na nohách objevují také rozšířené žíly menšího či většího průsvitu. Otoky bývají nejvýraznější večer, ale později jsou znatelné trvale po celý den. Rizikovými faktory vzniku tohoto onemocnění jsou nadváha, nedostatek pohybu, statická zátěž, sedavé zaměstnání nebo větší počet těhotenství. Pomoci mohou kompresní punčochy, fyzická aktivita, pestrý jídelníček, pravidelné vyprazdňování, pohodlná obuv a normální váha.
Druhý díl si můžete přečíst zde.