Jistě ji jednou za čas zažívá každá z nás. Ať už se s bolestí hlavy potýkáte příležitostně, nebo je vaší společnicí téměř každý den, vyzkoušejte následující rady.
Odborná spolupráce: MUDr. Jiří Slíva, PhD.
Když pomineme bolesti hlavy pramenící z různých onemocnění, nejčastěji se jedná o tzv. tenzní bolesti hlavy. Ty jsou většinou popisovány jako „hlava strčená do svěráku“. Jsou důsledkem stresu, psychického napětí a únavy, takže nejlepším lékem na tento druh bolesti je úprava životního stylu – dostatek kvalitního spánku, odpočinku, eliminace stresových faktorů, dodržování pitného režimu a zdravá strava. Příčinou však může být i špatné držení těla. Pokud vás tenzní bolest překvapí jednou za čas, lze problém vyřešit podáním léku tlumícího bolest. Ale v případě opakujících se bolestí pamatujte na to, že tabletky nic nevyřeší. „Některým typem bolesti hlavy během svého života trpělo zhruba 93 % mužů a 99 % žen. Bolesti hlavy bychom neměli podceňovat, ale stanovit přesnou hranici, kdy už je třeba náhled odborníka, je velmi těžké. Máte-li podezření nebo se objeví pravidelná, nezvykle intenzivní či jinak neobvyklá bolest hlavy (tj. doprovázená i jinými potížemi ‒ poruchy zraku, rovnováhy apod.), která vás omezuje v běžných denních aktivitách, obraťte se na lékaře, který provede potřebná vyšetření,“ vysvětluje MUDr. Jiří Slíva, PhD. Hlava může bolet i při nedostatku některých vitaminů, např. hořčíku, a při některých zdravotních obtížích jako je třeba onemocnění dýchacích cest, apod.
Tip Inteligentní ženy:
Zkuste si třeba vést takový „deníček bolesti“ – zapište si, kdy vás začala bolet hlava, co jste ten den jedli, pili a co jste prožívali. Na základě toho můžete snadněji vypozorovat, které situace u vás zřejmě bolest spouštějí, a podle toho upravit svůj denní režim, případně zařadit pohyb, cvičení nebo relaxační techniky. Velmi účinné jsou rovněž jednoduché cviky na protažení krční páteře, které při prvních příznacích pomohou odvrátit „rozjezd“ bolestí. Od věci nejsou ani pravidelné masáže hlavy, oblasti krku i zad. Vhodné jsou především při dlouhodobém sezení a nečinnosti.
Migréna
Druhým častým typem bolesti hlavy je migréna. Jde o záchvatovitou bolest ne zcela jasné příčiny, ostrou, zpočátku obvykle dobře lokalizovanou v jedné polovině hlavy, ovšem šířit se může různými směry. Na jejím vzniku se podílí řada faktorů, mezi ty vnější se řadí tzv. provokující faktory, jako je změna počasí, určitá potravina, alkohol, den v týdnu apod. „Migréna může trvat několik hodin, ale i několik dní. Postihuje častěji ženy, u nás zhruba ve 20 %, ale ani mužům se nevyhýbá. Tam je číslo ale podstatně nižší, 5 %. Typické jsou pro migrénu genetické predispozice. Může mít ale souvislost také se stresem, alergiemi nebo se může objevovat jako doprovodný jev menstruace,“ dodává lékař.
K uklidnění záchvatu migrény často pomáhá studený obklad, vyzkoušet můžete ale třeba také kopretinu řimbabu. Je to jedna z nejstarších bylin působících proti migréně, obsahuje totiž parthenolid – chemickou látku účinnou v boji proti migréně. Při prvních příznacích někdy pomáhá i konzumace kávy (u někoho naopak káva může být spouštěcím faktorem…). „Při vyšetření vás čeká sepsání podrobné anamnézy a základní vyšetření, které může obsahovat také měření hlavy a krku a kontrolu držení těla. Na základě výsledků pak lékař může doporučit rentgen, CT, EEG nebo magnetickou rezonanci a další vyšetření. Jejich výsledkem by pak mělo být stanovení přesné diagnózy a nasazení odpovídající léčby,“ doplňuje odborník.
Pomoc z přírody i kuchyně
Při všech typech bolestí hlavy můžete sáhnout po vhodných bylinkách či potravinách:
- odvar z vrbové kůry
- zázvorový čaj
- inhalace několika nadrcených zrnek hřebíčku
- inhalace levandulového oleje
- obklad z nadrobno nasekané cibule
- obklad z vinného octa
- vtírání mátového oleje
„První pomocí může být studený obklad, odpočinek, masáž nebo některé bylinky. V horších případech mohou pomoci volně prodejné léky proti bolestem (ibuprofen, paracetamol, kyselina acetylsalicylová aj.). Co se týče migrény – je potřeba zasáhnout již v době prvních příznaků a často běžné léky nestačí. Pacient tak musí sáhnout po tzv. antimigrenikách (např. léky ze skupiny triptanů), které tlumí bolest a zároveň omezují doprovodné příznaky záchvatu migrény.“